W tym tygodniu może dojść do kolejnych już przetasowań w rządzie. Wówczas możemy poznać także nowego wiceministra aktywów państwowych, który będzie odpowiedzialny za sektor górnictwa i paliw i będzie pełnił rolę pełnomocnika rządu ds. transformacji energetyki i górnictwa.

Zgodnie z treścią zarządzenia ministerialnego, które zostało opublikowane na stronach resortu ubiegłym tygodniu, to Maciej Małecki ma pełnić obowiązki odpowiedzialnego za te sektory. Małecki ze strony MAP przedstawiał sytuację związaną z wysokimi cenami energii na sejmowej komisji ds. energii i skarbu państwa, która odbyła się w tym tygodniu. Ma on jednak zajmować się nadzorem spółek górniczych i paliwowych do czasu nominacji nowego wiceministra i pełnomocnika. Wcześniej sektory te były nadzorowane przez wiceministra Artura Sobonia. Został on jednak mianowany na sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Wśród podmiotów podlegających Maciej Małeckiemu do czasu znalezienia jego następcy znajdują się spółki, jak Grupa Lotos, PKN Orlen, Jastrzębska Spółka Węglowa, KGHM Polska Miedź, PGE, PGNiG, Węglokoks.