Gazprom i Rosatom chwalą się sukcesami. Nie ma na to żadnych danych

Po raz kolejny Gazprom pochwalił się „historycznym rekordem eksportu gazu do Chin”. A Rosatom wzrostem przychodów w roku rosyjskiej wojny. Żaden z koncernów nie podał danych, by udowodnić prawdziwość takich stwierdzeń.

Publikacja: 31.05.2023 18:43

Gazprom i Rosatom chwalą się sukcesami. Nie ma na to żadnych danych

Foto: Bloomberg

„30 maja zamówienie strony chińskiej na dostawy rosyjskiego gazu gazociągiem Siła Syberii ponownie przekroczyło dzienne zobowiązania umowne. Gazprom dostarczył wszystkie wymagane ilości i ustanowił nowy historyczny rekord dziennych dostaw gazu do Chin” - głosi komunikat koncernu cytowany przez RIA Nowosti.

Czytaj więcej

Gazprom szoruje po dnie. Eksport najmniejszy do pół wieku

Pytanie brzmi: ile wynosi rekordowy eksport z Rosji do Chin? Tego Gazprom od początku ogłaszania kolejnych rekordów nie podaje. Może dlatego, że zapisane w kontrakcie wielkości dostaw gazu do Chin na te lata oscylują między 10 a 15 mld m sześć rocznie. Nie ma więc zupełnie czym się pochwalić.

Podobnie postępuje inny państwowy rosyjski monopolista - Rosatom. Podaje jedynie wygodne dla siebie liczby: "Portfel zamówień zagranicznych na okres 10 lat wyniósł 135,9 mld dol. Na koniec 2021 r. liczba ta wynosiła 139,9 mld dol. (była więc o 4 mld dol. niższa - nie wiadomo dlaczego -red). Przychody z zamówień zagranicznych osiągnęły 11,76 mld dol (8,9 mld dol. w 2021 r.)” – czytamy w raporcie.

Czytaj więcej

Cios Londynu w Rosatom, Kałasznikowa i oligarchów. Nowe sankcje mają mocno boleć

Rosatom nie wyjaśnia, co złożyło się na to, że przychody jakoby wzrosły w czasie, kiedy Rosja napadła zbrojnie na Ukrainę. W tym czasie wiele firm zerwało kontrakty z rosyjskimi przedsiębiorstwami w tym w Rosatomem - tak zrobili np. Finowie.

Skąd więc wzrost przychodów? I jakie zamówienia są w tak bogatym portfelu, jeżeli coraz więcej krajów nie chce u siebie rosyjskich technologii atomowych w energetyce? Na te i podobne pytania rosyjskie koncerny nie udzielają odpowiedzi.

Surowce i Paliwa
Rozliczenia w Azotach. Byłe zarządy bez szans na absolutorium
Surowce i Paliwa
Serbia litem stoi. Surowiec przyszłości prosto z Bałkanów
Surowce i Paliwa
Rynek mocy to za mało. Węgiel potrzebuje wsparcia?
Surowce i Paliwa
Azoty i MOL istotnie zwiększają produkcję. Orlen też do nich dołączy
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Surowce i Paliwa
Putin kopie pod Wielką Brytanią w Antarktyce. Do czego się dokopał?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży