Prezes i największy udziałowiec Łukoilu Wagit Alekpierow do Teheranu wybiera się we wrześniu, ale już dziś ogłosił swoje plany inwestycyjne. Uzgodnił je podczas spotkania z ministrem przemysłu naftowego Iranu Bidjanom Zanganye, podała agencja Prime.

Irańczycy zaproponowali Rosjanom kilka swoich złóż do prowadzenia tam wydobycia i w Łukoilu trwa analiza otrzymanych materiałów. Koncern ma obecnie dwa porozumienia podpisane z państwowym irańskim monopolistą NIOC. Zgodnie z nim Rosjanie dostaną dostęp do danych o kilkunastu złożach w tym dwóch będących w eksploatacji.

Łukoil jest też zainteresowany handlem irańskimi surowcami jako aktywny inwestor na terenie basenu Morza Kasjijskiego i Zatoki Perskiej (pracuje m.in. na największym złożu Iraku – Południowy Pars-2). Ma też doświadczenie w dostawach ropy i produktów naftowych do Iranu przez port Neka.

Alekpierow zapowiedział, że w najbliższym czasie gotowe będą projekty długoterminowych kontraktów na dostawy irańskiej ropy do rafinerii koncernu w całej Europie. Alekpierow podkreślił duże wsparcie dla tych projektów ze strony Teheranu.