Pierwszy statek z komercyjną dostawą skroplonego gazu przypłynie do terminalu LNG w Świnoujściu 17 czerwca. Transport będzie realizowany w ramach kontraktu katarskiego zawartego w 2009 r. pomiędzy Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem, a koncernem Qatargas.

Spółka zdecydowała się na przyśpieszenie realizacji umowy, w stosunku do ostatnio ogłaszanych terminów, ze względu na szybsze od oczekiwanego rozpoczęcie świadczenia usług przez polski gazoport. Do terminalu przybędzie statek Al-Neuman, którym zostanie dostarczonych 206 tys. ton LNG, co odpowiada 124 mln m sześc. surowca w formie gazowej. Kolejny transport błękitnego paliwa z Kataru będzie miał miejsce w połowie lipca, zgodnie z rocznym planem dostaw uzgodnionym pomiędzy PGNiG i Qatargas.

Kilka dni po pierwszej dostawie z Kataru, będzie realizowana druga ale tym razem z Norwegii. Termin przybycia statku wyznaczono na 25 czerwca. Dostawa LNG będzie realizowana w ramach umowy spotowej zawartej pomiędzy PGNiG i norweskim koncernem Statoil. Polska spółka informuje, że w ostatni poniedziałek zakończyła analizę ofert na rynku spot dotyczących dostaw LNG z dostawą do Świnoujścia w czerwcu i lipcu. Zdecydowano o zakupie pierwszego ładunku od norweskiej firmy Statoil, która złożyła najkorzystniejsza ofertę. Około 140 tys. ton LNG (84 mln m sześc. surowca w formie gazowej) dostarczone będzie z norweskiego portu Snohvit statkiem Arctic Princess.