Taki wzrost eksportu założyły irańskie władze na ten miesiąc, dowiedziała się agencja Reuters. Podkreśla ona, że od zdjęcia większości sankcji, pompowanie ropy w Iranie rośnie z miesiąca na miesiąc; w kwietniu była największa od stycznia 2012 r, czyli od nałożenia przez Zachód ograniczeń na eksport.

Chętnych na irański surowiec nie brakuje. W kwietniu najwięcej kupowali Azjaci – 1,7 mln baryłek dziennie czyli o 33 proc. więcej niż w 2015 r. Na maj Teheran zaplanował eksport do Azji na poziomie 1,6 mln bd.. Jednostkowym największym odbiorcą są Chiny (840 tys. bd w kwietniu); w maju do Państwa Środka trafi 620 tys. bd.

Rośnie eksport irańskiej ropy do Europy. W kwietniu na nasz kontynent trafiło 487 tys. baryłek dziennie; w maju jest to 400 tys. bd. Wśród największych klientów jest Grecja (65 tys. bd) i Hiszpania (32 tys. bd).

W kwietniu Rokneddin Javadi dyrektor zarządzający państwowego koncernu paliwowego NIOC zapowiadał poziom eksportu 2 mln bd w ciągu najbliższego miesiąca. Cztery lata temu eksport wynosił 2,2 mln bd przy wydobyciu ok. 4 mln baryłek dziennie.