Arabowie spuszczają z ceny

Arabia Saudyjska ogłosiła blisko 4-procentową obniżkę ceny swojej ropy dla odbiorców z Europy. I nie tylko z Europy.

Publikacja: 05.07.2019 17:31

Arabowie spuszczają z ceny

Foto: Crude oil storage tanks stand at the oil refinery operated by Saudi Aramco in Ras Tanura, Saudi Arabia/Bloomberg

Największy eksporter ropy na świecie kusi klientów taniejącym surowcem. Partie z dostawą w sierpniu Europejczycy kupią o 1,5-2,4 dolara na baryłce taniej, niż dostarczone w lipcu, wynika z cennika Saudi Aramco, informuje portal finanz.ru. Oznacza to, że wszystkie marki saudyjskiej ropy będą sprzedawane ze zniżką w stosunku do marki Brent (ropa z Morza Północnego -red).

CZYTAJ TAKŻE: Ropa tanieje, bo OPEC+ przedłuża zamrożenie wydobycia

Dla firm z Europy Zachodniej maksymalnie (o 2 dol.) potaniała ropa najlżejsza Arab Extra Light i razem z już istniejącą premią 55 centów w stosunku do Brent, kosztować będzie o 1,55 dol. na baryłce mniej.

Arab Light i Arab Medium potaniały o 1,6 dol. co oznacza, że zniżka w stosunku do Brent wzrośnie odpowiednio o 2,7 dol. i 4,05 dol.. Wreszcie Arab Heavy potaniała o 1,5 dol., co oznacza, że jest tańsza od Brent aż o 5,55 dol. na baryłce.
Dla Europy Południowej ceny zostały zmniejszone o 2,2 dol. na wszystkie marki. Arab Extra Light zostanie sprzedany z rabatem od 1,5 dol. do Brent. Dla Arab Light zniżka wzrośnie do 2,3 dol, a dla Arab Midium – do 3,95 dol. Arab Heavy będzie tańszy o 48 dolara.
Frontalna obniżka obejmie też kluczowy dla Saudi Aramco rynek – Azję. To tam Saudowie sprzedają dwie trzecie swojej ropy. Według raportu energetycznego BP, w minionym roku na 367,4 mln ton wyeksportowanej saudyjskiej ropy Europa kupiła 41,3 mln ton, podczas kiedy Japonia 57,4 mln ton, Chiny 56,6 mln ton, Indie – 39,3 mln ton a 4.5-milionowy Singapur – 10,7 mln ton.

""

Saudi Aramco/Bloomberg

energia.rp.pl

Teraz saudyjskie marki dla azjatyckich klientów tanieją, choć w pierwszej połowie roku rosły. Rabaty są jednak dużo niższe aniżeli dla Europy. Arab Super Light będzie tańsza o 40 centów, Arab Extra Light o 55 centów, Arab Light o 25 centów, a Arab Medium o 20 centów. Natomiast Arab Heavy będzie o 10 centów droższa.

CZYTAJ TAKŻE: Saudi Aramco zarabia dwa razy więcej niż Apple

Dla odbiorców amerykańskich zmiany będą kosmetyczne. Arab Extra Light potanieje o 10 centów a pozostałe marki podrożeją o 10-20 centów. Wszystkie te działania wymuszone są nadpodażą ropy na światowym rynku. Pomimo porozumienia o zamrożeniu wydobycia OPEC+, problemów Wenezueli i Libii, sankcji wobec Iranu, wolnej ropy jest za dużo. W czerwcu Arabia Saudyjska, Irak i ZEO zwiększyły eksport, rekompensując braki irańskiego surowca. Wpływ na taki stan rzeczy ma też naftowy sektor USA pozostający poza wszelką kontrolą i rosnący gwałtownie w tym roku.

Surowce i Paliwa
Rynek mocy to za mało. Węgiel potrzebuje wsparcia?
Surowce i Paliwa
Azoty i MOL istotnie zwiększają produkcję. Orlen też do nich dołączy
Surowce i Paliwa
Putin kopie pod Wielką Brytanią w Antarktyce. Do czego się dokopał?
Surowce i Paliwa
Amerykańscy nafciarze za Bidena prosperują. Ale przyszłość widzą w Trumpie
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Surowce i Paliwa
Wielka Brytania rzuca wyzwanie Kremlowi. Chce wyprzeć rosyjski uran z Europy
Surowce i Paliwa
Rosyjski eksport paliw jak w pandemii. Coraz więcej uszkodzonych rafinerii