Mniej zapłacimy na stacjach

Adobe Stock

W marcu ceny detaliczne oleju napędowego i benzyny mogą spaść w Polsce nawet o 0,4-0,5 zł na litrze – oceniają specjaliści BM Reflex

Mocny spadek kursu ropy naftowej może w najbliższym czasie przyczynić się do obniżek cen na stacjach paliw. – Jeśli kurs ropy naftowej Brent utrzyma się na obecnych poziomach (36 dol. za baryłkę) to w marcu powinno dojść w Polsce do spadów cen detalicznych oleju napędowego i benzyny Pb95 nawet o około 0,4-0,5 zł na litrze. Dziś wynoszą one średnio 4,95 zł i 4,82 zł – mówi Rafał Zywert, analityk BM Reflex. Dodaje, że początkowo przeceny będą zapewne niewielkie ale w drugiej połowie miesiąca powinny przyśpieszyć. W początkowym etapie stacje paliw nadal będą uzyskiwać dość wysokie marże detaliczne. Z czasem będą one jednak spadać.

CZYTAJ TAKŻENiski kurs ropy uderza w giełdę

– Oceniając sytuację na rynku ropy i paliw trzeba jednocześnie zauważyć, że jest ona bardzo dynamiczna, a tym samym możliwe są kolejne, nieoczekiwane zdarzenia. Jeśli producenci krajów OPEC i Rosja wznowią rozmowy na temat ograniczenia produkcji ropy naftowej wówczas ceny mogą bardzo szybko powrócić w rejon 50 dol. za baryłkę – twierdzi Zywert. Zauważa, że Międzynarodowa Agencja Energii prognozuje, że w I kwartale tego roku popyt na ropę krajów OPEC spadnie do 25 mln baryłek dziennie czyli 4,7 mln baryłek dziennie poniżej poziomu z I kwartału 2019 r.

NYMEX/Bloomberg News

Trzeba też brać pod uwagę scenariusz, w którym z początkiem kwietnia, kiedy przestaną obowiązywać niższe limity produkcji, nadal nie będzie nowej umowy pomiędzy OPEC i krajami spoza OPEC w sprawie ograniczenia wydobycia. – Wówczas może rozpocząć się globalna wojna cenowa na rynku ropy naftowej dodatkowo wzmocniona spadkiem światowej konsumpcji paliw będącej następstwem epidemii koronawirusa. W takiej sytuacji ceny surowca mogą spaść nawet w rejon 16-20 dol. za baryłkę co oznaczałoby chwilowy spadek cen paliw w kraju poniżej 4 zł za litr – twierdzi Zywert.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kolejne rekordy w PKN Orlen

W II kwartale koncern zanotował najwyższy w historii zysk EBITDA LIFO. To rezultat wzrostu ...

Grzejemy na potęgę. Rekordowy popyt na gaz i prąd

Najpierw o najwyższym w historii zapotrzebowaniu na energię elektryczną poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Niedługo ...

Dwie oferty na Żerań

16 lutego otwarto oferty na dostawę i montaż bloku gazowo – parowego w Elektrociepłowni ...

Upał znów wyłączy prąd

Już w drugiej połowie lipca grożą Polsce takie braki energii jak w lecie 2015 ...

PGE nieco podniosła szacunkowy zysk półrocza

Polska Grupa Energetyczna podniosła szacunek zysku EBITDA za I półrocze 2018 r. o 98 ...

Polska wygrała spór z KE w sprawie gazociągu OPAL

Trybunał Sprawiedliwości UE przyznał rację Polsce w sporze z Komisją Europejską. Niesłusznie pozwoliła ona ...