Rosja kontra reszta OPEC+

Moskwa nie zgadza się na dodatkowe ograniczenie wydobycia ropy. Proponuje przedłużenie porozumienia, ale bez podwyższenia kwoty.

 

O sprzeciwie Rosji wobec stanowiska Arabii Saudyjskiej, by zwiększyć kwotę ograniczenia wydobycia ropy, informuje agencja RIA Nowosti. „Propozycja Rosji – po prostu przedłużyć to, co mamy obecnie” – potwierdził anonimowo członek jednej z delegacji, uczestniczących w nadzwyczajnym trzydniowym posiedzeniu 24 państw- uczestników porozumienia o ograniczeniu wydobycia ropy OPEC+ w Wiedniu.

CZYTAJ TAKŻE: OPEC+ obraduje w twierdzy, czy zmniejszy wydobycie?

Aleksandr Nowak minister energetyki Rosji opuścił obrady, kiedy rozmowy jeszcze trwały. W czwartek o konsekwecjach epidemii z Chin dla globalnego rynku, rozmawiać będzie w swoim gronie kartel eksporterów – OPEC. Rosjanie i inne państwa spoza kartelu jak Azerbejdżan czy Kazachstan, wrócą do stołu w piątek.

Minister energetyki ZEA poinformował, że wszyscy uczestnicy spotkania mieli zgodzić się z rekomendacją. Co tak naprawdę ustalono, nie wiadomo. Arabia Saudyjska przekonywała do zmniejszeniu wydobycia o co najmniej dodatkowy 1 mln baryłek na dobę.

Crude oil storage tanks stand at the oil refinery operated by Saudi Aramco in Ras Tanura, Saudi Arabia/Bloomberg

Rynek zareagował negatywnie na brak konkretów z Wiednia oraz brak zgody co do dalszej redukcji wydobycia. Na koniec notowań w środę baryłka Brent straciła – 0,96 proc. i kosztowała 51,36 dol.

Od czwartkowego poranka na rynek wrócił optymizm i ropa zaczęła drożeć. Marka Brent zyskała 1,55 proc. i kosztowała 51,91 dol./baryłka a amerykańska WTI podrożała o 1,37 proc. do 47,42 dol.

To odpowiedź rynku na dobre wiadomości o amerykańskich zapasach surowcowych (w ciągu tygodnia zwiększyły się mniej aniżeli prognozowano) oraz nadziejach inwestorów na korzystne dla cen ropy porozumienie OPEC+.

Mogą Ci się również spodobać

Arka nie rozwiąże problemów

Od tego roku przez kolejne 100 lat nowy sarkofag ma chronić świat przed bombą ...

Rurociąg zawieszony w próżni

Rząd powinien dbać o bezpieczeństwo energetyczne, a temu służy projekt, który realizuje Sarmatia. Nasz ...

BP traci, prezes zyskuje

Apanaże prezesa BP, Boba Dudleya zwiększyły się w 2015 r. o 20 proc. do ...

Będzie coraz mniej prądu z węgla

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Będzie coraz mniej prądu z węgla ...

Francja: Energetyka ma być czysta

Ponad 20 mld euro zainwestuje rząd Francji w projekty wspierające środowisko i czyste źródła ...

Trzy cele nowego zarządu PGNiG

Koncern stawia na dywersyfikację dostaw gazu ziemnego do Polski, podniesienie wartości spółki i inwestycje ...