USA uderzają w rosyjskie gazociągi w Europie

Bloomberg

Rosyjskie gazociągi Turecki Potok i Nord Stream-2 zostaną w 2020 r objęte amerykańskimi sankcjami. Tak USA chcą chronić „bezpieczeństwo energetyczne Europy”.

Zapis o sankcjach wobec rosyjskich gazociągów znalazł się w budżecie Pentagonu na 2020 r. Dokument został opublikowany na stronie Komitetu Sił Zbrojnych Senatu USA. Zapisano tam szereg działań wobec Rosji. W tym „ochronę bezpieczeństwa energetycznego Europy, poprzez wprowadzenie sankcji wobec rosyjskich gazociągów Turecki Potok i Nord Stream-2″. Amerykanie uważają, że oba gazociągi jeszcze zwiększą i tak już dużą zależność Europy od rosyjskiego gazu.

Włączenie sankcji wobec Nord Stream-2 (dwie nowe nitki gazociągu północnego z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku) w budżet Pentagonu, już wcześniej tłumaczono tym, że na oddzielną ustawę o sankcjach potrzeba więcej czasu. A czasu nie ma, bo gazociąg będzie gotowy prawdopodobnie do połowy 2020 r. Aby więc maksymalnie utrudnić jego dokończenie, kongresmeni i senatorowie zgodzili się zapisać sankcje w budżecie obronnym USA.
Jakie konkretnie ograniczenia się z tym wiążą i kogo dotkną, tego w dokumencie nie ma. Na początku grudnia niemiecki Bild dowiedział się, że sankcje mają dotknąć firmy, które dostarczają statki do budowy i układają rury (m.in. szwajcarska Allseas), ich szefów oraz prawdopodobnie zachodnich uczestników projektów. Grozi im zakaz prowadzenia biznesu w USA i zamrożenie aktywów w Ameryce.

 

U.S. President Donald Trump/Bloomberg

Co się tyczy Tureckiego Potoku – gazociągu z Rosji do Turcji, który jest już gotowy, to sankcje prawdopodobnie dotkną jego budowanej nitki do Europy Południowej. Ma ona dostarczać rosyjski gaz przez Bułgarię na Bałkany (Serbia, Macedonia Północna), i na Węgry.
Turcja też zostanie ukarana za gazową komitywę z Rosją i zakupy systemów rakietowych S-400. W budżecie Pentagonu znalazł się zapis o zakazie sprzedaży Ankarze samolotów bojowych F-35. Budżet Pentagonu wejdzie w życie po podpisaniu przez prezydenta Donalda Trumpa.

Mogą Ci się również spodobać

Rosjanie masowo nie płacą Gazpromowi

Nikt nie ma takiego zadłużenia wobec Gazprom jak obywatele Federacji. Winni są rodzimemu dostawcy ...

Ceny pozwoleń na emisję CO2 znów na rekordzie

29,17 euro za tonę – takiego pułapu dobiły w poniedziałek ceny pozwoleń na emisję ...

Bogdanka z rekordowym miesięcznym wydobyciem

Lubelski Węgiel Bogdanka, jedyna kopalnia węgla kamiennego działająca w Lubelskim Zagłębiu, pobiła w styczniu ...

Duże inwestycje w ropę i gaz

PGNiG, Lotos i Orlen nadal mają w planach istotne wydatki na poszukiwania i wydobycie. ...

Fiasko aukcji dla ekosiłowni. Ministerstwo Energii milczy

Startujący w testowej aukcji dla odnawialnych źródeł energii producenci muszą do środy czekać w ...