USA uderzają w rosyjskie gazociągi w Europie

Bloomberg

Rosyjskie gazociągi Turecki Potok i Nord Stream-2 zostaną w 2020 r objęte amerykańskimi sankcjami. Tak USA chcą chronić „bezpieczeństwo energetyczne Europy”.

Zapis o sankcjach wobec rosyjskich gazociągów znalazł się w budżecie Pentagonu na 2020 r. Dokument został opublikowany na stronie Komitetu Sił Zbrojnych Senatu USA. Zapisano tam szereg działań wobec Rosji. W tym „ochronę bezpieczeństwa energetycznego Europy, poprzez wprowadzenie sankcji wobec rosyjskich gazociągów Turecki Potok i Nord Stream-2″. Amerykanie uważają, że oba gazociągi jeszcze zwiększą i tak już dużą zależność Europy od rosyjskiego gazu.

Włączenie sankcji wobec Nord Stream-2 (dwie nowe nitki gazociągu północnego z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku) w budżet Pentagonu, już wcześniej tłumaczono tym, że na oddzielną ustawę o sankcjach potrzeba więcej czasu. A czasu nie ma, bo gazociąg będzie gotowy prawdopodobnie do połowy 2020 r. Aby więc maksymalnie utrudnić jego dokończenie, kongresmeni i senatorowie zgodzili się zapisać sankcje w budżecie obronnym USA.
Jakie konkretnie ograniczenia się z tym wiążą i kogo dotkną, tego w dokumencie nie ma. Na początku grudnia niemiecki Bild dowiedział się, że sankcje mają dotknąć firmy, które dostarczają statki do budowy i układają rury (m.in. szwajcarska Allseas), ich szefów oraz prawdopodobnie zachodnich uczestników projektów. Grozi im zakaz prowadzenia biznesu w USA i zamrożenie aktywów w Ameryce.

 

U.S. President Donald Trump/Bloomberg

Co się tyczy Tureckiego Potoku – gazociągu z Rosji do Turcji, który jest już gotowy, to sankcje prawdopodobnie dotkną jego budowanej nitki do Europy Południowej. Ma ona dostarczać rosyjski gaz przez Bułgarię na Bałkany (Serbia, Macedonia Północna), i na Węgry.
Turcja też zostanie ukarana za gazową komitywę z Rosją i zakupy systemów rakietowych S-400. W budżecie Pentagonu znalazł się zapis o zakazie sprzedaży Ankarze samolotów bojowych F-35. Budżet Pentagonu wejdzie w życie po podpisaniu przez prezydenta Donalda Trumpa.

Mogą Ci się również spodobać

Zatrzymano byłego prezesa PKN Orlen

Na polecenie prokuratury zatrzymano trzy osoby z byłego kierownictwa koncernu, w tym Jacka K. ...

Jak KGHM radzi sobie na zmiennym rynku surowców

Wojna handlowa USA–Chiny od miesięcy trzęsie notowaniami surowców. Zarząd lubińskiego koncernu skupi się na ...

Święty Graal pojazdów elektrycznych dostępny za 8 lat

Za 8 lat na stacji naładujemy samochód w 10 min i będziemy mieli zasięg ...

Prezes Grupy Lotos stracił stanowisko

Robert Pietryszyn, prezes Grupy Lotos stracił stanowisko – poinformowało Radio Gdańsk. Pietryszyn był szefem ...

Kongres uwalnia eksport ropy

Liderzy Kongresu USA porozumieli się co do zgody na zdjęcie 40-letniego embarga na eksport ...

Energetycy kuszą gazem i LED-ami

Spółki obrotu energią z dużych grup nastawiają się w tym roku na walkę o ...