USA uderzają w rosyjskie gazociągi w Europie

Bloomberg

Rosyjskie gazociągi Turecki Potok i Nord Stream-2 zostaną w 2020 r objęte amerykańskimi sankcjami. Tak USA chcą chronić „bezpieczeństwo energetyczne Europy”.

Zapis o sankcjach wobec rosyjskich gazociągów znalazł się w budżecie Pentagonu na 2020 r. Dokument został opublikowany na stronie Komitetu Sił Zbrojnych Senatu USA. Zapisano tam szereg działań wobec Rosji. W tym „ochronę bezpieczeństwa energetycznego Europy, poprzez wprowadzenie sankcji wobec rosyjskich gazociągów Turecki Potok i Nord Stream-2″. Amerykanie uważają, że oba gazociągi jeszcze zwiększą i tak już dużą zależność Europy od rosyjskiego gazu.

Włączenie sankcji wobec Nord Stream-2 (dwie nowe nitki gazociągu północnego z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku) w budżet Pentagonu, już wcześniej tłumaczono tym, że na oddzielną ustawę o sankcjach potrzeba więcej czasu. A czasu nie ma, bo gazociąg będzie gotowy prawdopodobnie do połowy 2020 r. Aby więc maksymalnie utrudnić jego dokończenie, kongresmeni i senatorowie zgodzili się zapisać sankcje w budżecie obronnym USA.
Jakie konkretnie ograniczenia się z tym wiążą i kogo dotkną, tego w dokumencie nie ma. Na początku grudnia niemiecki Bild dowiedział się, że sankcje mają dotknąć firmy, które dostarczają statki do budowy i układają rury (m.in. szwajcarska Allseas), ich szefów oraz prawdopodobnie zachodnich uczestników projektów. Grozi im zakaz prowadzenia biznesu w USA i zamrożenie aktywów w Ameryce.

 

U.S. President Donald Trump/Bloomberg

Co się tyczy Tureckiego Potoku – gazociągu z Rosji do Turcji, który jest już gotowy, to sankcje prawdopodobnie dotkną jego budowanej nitki do Europy Południowej. Ma ona dostarczać rosyjski gaz przez Bułgarię na Bałkany (Serbia, Macedonia Północna), i na Węgry.
Turcja też zostanie ukarana za gazową komitywę z Rosją i zakupy systemów rakietowych S-400. W budżecie Pentagonu znalazł się zapis o zakazie sprzedaży Ankarze samolotów bojowych F-35. Budżet Pentagonu wejdzie w życie po podpisaniu przez prezydenta Donalda Trumpa.

Mogą Ci się również spodobać

Przyszłość to walka na pakiety

Handlujące prądem i gazem spółki uczą się od telekomów i banków, jak rywalizować o ...

Strata ZE PAK w 2015 r.

Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin zanotował w 2015 roku 1,88 mld zł straty netto. ...

Energia z gorących wód pomoże zwalczać smog

Do NFOŚiGW wpłynęło 30 wniosków o dofinansowanie projektów geotermalnych na łączną kwotę 0,5 mld ...

IEA: popyt na ropę spadnie w tym roku o 8 procent

Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) prognozuje, że globalny popyt na ropę naftową zmniejszy się o ...

Klimatyczny brainstorming. Nie tylko na transparentach.

Młodzież bierze klimat w swoje ręce. Nie tylko trzymając transparenty – te już nie ...

Iran znów zaskakuje

Tylko w drugim kwartale irański port z terminalem naftowym opuściło 51 tankowców wyładowanych gazowym ...