Jak prognozują analitycy BM Reflex, w przyszłym tygodniu najprawdopodobniej ceny paliw na stacjach będą rosły. Mimo przeniesienia wyższych cen benzyny w hurcie na stacje, wciąż pozostaje miejsce na podwyżki do 10 gr/l.

„Po względnie spokojnym początku stycznia na stacjach wzrosła dynamika zmian cen benzyny. Średnio w skali całego kraju notujemy podwyżki rzędu 10 groszy, ale są stacje, na których w ostatnim tygodniu ceny wzrosły blisko 20 gr/l. Te zmiany to konsekwencja podwyżek cen hurtowych, które od początku roku sukcesywnie rosły i dzisiaj są o ponad 30 groszy na litrze wyższe niż na początku stycznia. Rosły też ceny diesla w hurcie, ale tu zmiana ceny w analizowanym okresie to 12 groszy na litrze” – piszą eksperci BM Reflex.

Czytaj więcej

Zabraknie diesla przez embargo na import z Rosji? Dostawcy uspokajają

„Podwyżki cen benzyn z rynku hurtowego w znacznym stopniu przeniosły się już na stacje paliw, ale dalej jest miejsce na podwyżki do 10 groszy na litrze w kolejnym tygodniu. Nieco spokojniej wygląda sytuacja na rynku oleju napędowego. Ceny co prawda mogą wzrosnąć, ale nie będą to podwyżki takie jak w przypadku benzyny” – tłumaczą.

Jak przewidują, kolejny tydzień z rzędu będą rosły ceny autogazu, który od początku roku zdrożał już o 8 proc. (23 gr/l).

Kierowcy na stacjach płacą obecnie za benzynę bezołowiową 95 średnio 6,64 zł/l (+10 gr/l), za bezołowiowej 98 – 7,36 zł/l (+9 gr/l), olej napędowy 7,65 zł/l (+2 gr/l), a za autogaz – 3,20 zł/l (+5 gr/l).