Podczas dzisiejszego posadzenia rada nadzorcza PKN Orlen odwołała ze składu zarządu płockiego koncernu Wiesława Protasewicza. Przyczyn podjętej decyzji nie podano.

Protasewicz w spółce odpowiadał za finanse. Na to stanowisko był powołany 1 lipca 2017 r. Wcześniej, przez ponad rok, zasiadał w radzie nadzorczej PKN Orlen. Był uznawany za człowieka Krzysztofa Tchórzewskiego, byłego już ministra energii. Teraz, Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, który przejął nadzór nad koncernem mógł dojść do wniosku, że na to stanowisko trzeba powołać kogoś innego. Zapewne taki kandydat już jest, bo do zakończenia kadencji obecnego zarządu PKN Orlen zostało tylko pół roku.

Obecne kierownictwo koncernu składa się z sześciu osób. Na czele spółki stoi Daniel Obajtek, a członkami zarządu są: Zbigniew Leszczyński, Józef Węgrecki, Patrycja Klarecka, Michał Róg i Armen Artwich.

Protasewicz w latach 1990 – 1994 pracował w Urzędzie Wojewódzkim w Siedlcach jako dyrektor wydziału rozwoju gospodarczego, a od 1993 r. był wojewodą siedleckim. W 1998 r. został powołany do zarządu PKP. Od 2003 r. był członkiem zarządu Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie. Pod koniec 2007 r. został wiceprezesem Polskich Sieci Elektroenergetycznych „Operator”. Od 2010 r., z uwagi na sytuację rodzinną, ograniczył pracę zawodową zajmując się konsultacjami ekonomicznym. W tym czasie zasiadł też w radach nadzorczych wielu spółek, często pełniąc w nich funkcję przewodniczącego.