PGNiG Obrót Detaliczny, firma zależna od Orlenu, poinformowała właśnie, że wprowadziła nową ofertę, która pozwoli m.in. małym i średnim przedsiębiorstwom skorzystać z gwarancji stałej ceny gazu ziemnego. Tym samym ta grupa odbiorców ma płacić 525 zł za 1 MWh surowca, czyli o 33 proc. mniej niż wynosi cena bazowa wynikająca z cennika dla klientów biznesowych.

Czytaj więcej

Orlen ma nowy kontrakt na import LNG

„Wprowadziliśmy kolejne rozwiązanie, które po styczniowej, czasowej obniżce cennika dla klientów biznesowych, będzie realnym wsparciem dla polskich przedsiębiorstw. W biznesie gwarancja stałej ceny paliwa w dłuższym okresie jest kluczowa, ponieważ ułatwia planowanie działalności i wpływa na stabilizację kosztów przedsiębiorstwa” - przekonuje cytowany w komunikacie prasowym Henryk Mucha, prezes PGNiG OD. Dodaje, że stała cena gazu może pozytywnie przełożyć się na ceny produktów oraz usług, oferowanych w szczególności przez małe i średnie firmy.

Spółka tym odbiorcom, którzy zdecydują się na wybór jej nowej oferty, może zabezpieczyć stałą cenę błękitnego paliwa nawet do końca 2025 r. Ile wyniesie, będzie zależało od momentu, w którym dany klient zdecyduje się na skorzystanie z propozycji PGNiG OD. Firma zapowiada, że będzie ją aktualizować co tydzień, aby była dostosowana do bieżącej sytuacji na rynku gazu. „W przypadku dalszego spadku notowań gazu, cena w kolejnych tygodniach może być jeszcze bardziej atrakcyjna niż obecnie. Może jednak również wzrosnąć, jeżeli gaz na giełdzie będzie drożeć” - napisano w komunikacie prasowym. Doprecyzowano, że w tym tygodniu, w przypadku zawarcia umowy do końca 2025 r. cena, którą zagwarantuje sobie klient wyniesie 525 zł.

Czy ta propozycja ucieszy firmy? Obecne ceny rynkowe są dużo niższe niż proponowane przez koncern. Na TGE w transakcjach natychmiastowych (indeks TGEgasDA) oscyluje od kilku dni w okolicach 300 zł. Z kolei na rynku terminowym w dostawach na marzec i na II kwartał tego roku wynosi około 280 zł, a na cały przyszły rok niespełna 330 zł.