Poinformował o tym fiński operator Gasum: „Najprawdopodobniej import gazu ziemnego z Rosji do Finlandii zakończy się późnym wieczorem w piątek 20 maja lub w sobotę 21 maja 2022 r.” – czytamy w komunikacie, cytowanym przez RIA Nowosti.

Fińska firma podkreśla, że nie otrzymała żadnych oficjalnych informacji w tej sprawie od Gazpromu Export ani od rosyjskiego operatora gazowego.

Gasum zapowiedział również, że zamierza zapewnić swoim klientom dostępność gazu w miesiącach letnich poprzez dostawy z innych źródeł, w tym gazociągiem Balticconnector. To gazociąg, który łączy Estonię i Finlandię, ukończony w roku 2019. Jest częścią planu bezpieczeństwa energetycznego nad Bałtykiem. Dzięki Balticconnector „błękitne paliwo” z Finlandii może płynąć przez kraje bałtyckie i Polskę z ominięciem terytorium Rosji.

Czytaj więcej

Orlen ruszył z produkcją energii w oparciu o gaz z własnych złóż

Finlandia nie godzi się na płacenie za rosyjski gaz w rublach. Uważa takie żądania za niezgodne z obowiązującym kontraktem. Gasum oświadczył, że zamierza pozwać Gazprom do sądu arbitrażowego ze względu na nowy system płatności dyktowany przez stronę rosyjską. Fińska firma jako pierwsza próbuje zakwestionować roszczenia Rosji w sądzie.