Podczas aukcji dnia bieżącego spółka wykupiła przepustowość gazociągu Jamał-Europa wielkości ok. 961 tys. metrów sześciennych na godzinę z proponowanych prawie 3 mln i będzie mogła z nich korzystać od 20.00 do 6.00 rano 5 marca – wynika z danych platformy zakupowej GSA.

Dzień wcześniej Gazprom zarezerwował też ok. 750 tys. metrów sześciennych na godzinę. Rosjanie co pewien czas zatrzymują przesył gazu Jamałem, ale dobowo wykorzystują całe wykupione moce. Ostatni raz Gazprom korzystał z tranzytu przez Polskę w grudniu 2021 r.

Tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę od tygodnia jest utrzymywany na maksymalnym poziomie zobowiązań kontraktowych Gazpromu - 109,5 mln metrów sześciennych.

Czytaj więcej

Ukraina gotowa na integrację z systemem energetycznym Unii

Strona rosyjska widzi w tym rosnące zamówienia Zachodu, co ma mieć związek z utrzymującymi się mrozami nocą oraz brakiem wiatru w ostatnich dniach. Spowodowało to spadek udziału energii wiatrowej w bilansie energetycznym Unii do 9,7 proc. (3 marca). Dla porównania w minionym tygodniu wiatraki wypracowały 22,24 proc. potrzebnego Unii prądu.