Spółka Nord Stream 2 AG rozpoczęła w piątek proces napełniania gazem drugiej nitki gazociągu Nord Stream 2. Kolejne kroki techniczne zostaną ogłoszone dodatkowo - poinformowała spółka Gazpromu.

„17 grudnia rozpoczęła się procedura napełnienia drugiego nitki gazociągu Nord Stream 2. Podobnie jak w przypadku pierwszego nitki, druga będzie stopniowo zapełniana gazem w celu osiągnięcia wymaganego poziomu objętości i ciśnienia” – czytamy w publikacji, cytowanej przez RIA Nowosti.

„O kolejnych krokach technicznych Nord Stream 2 AG poinformuje w następnych komunikatach”.

Teoretycznie Rosjanie mogą zacząć tłoczenie gazu niecertyfikowanym gazociągiem. Grozi za to kara w wysokości 1 mln euro. Warunkiem jest jednak, że strona niemiecka będzie ten gaz odbierać. A tu wiadomo, że nikt nie zdecyduje się na złamanie unijnego prawa.

„Gaz może przepływać tym rurociągiem tylko wtedy, gdy zakończy się proces certyfikacji prowadzony przez Federalną Agencję Sieciową. Jest to wyraźny warunek prawny” – powiedziała Suzanne Ungradna przedstawicielka ministerstwa energii RFN po spotkaniu informacyjnym w piątek, zapytana, czy gaz może zacząć płynąć do Europy już w styczniu.

Ungrad przypomniała wypowiedź szefa Federalnej Agencji Sieciowej Niemiec Jochena Hohmanna, który powiedział, że nie spodziewał się certyfikacji do końca pierwszej połowy 2022 r.

Niemcy zapewniają, że wbrew wypowiedziom rosyjskiego przedstawiciela przy UE, certyfikacja nie jest sprawą polityczną.