Nie cała Europa zasysa gaz z Gazpromu

Bloomberg

Eksport rosyjskiego koncernu w Europie wzrósł o ponad 11 proc. Najwięcej kupują biznesowi sojusznicy Gazpromu.

W ciągu dziewięciu miesięcy Rosjanie sprzedali do Unii (bez republik bałtyckich) na Bałkany i do Turcji w sumie 141,2 mld m3 gazu. To o 11,3 proc. więcej aniżeli rok temu – głosi komunikat Gazpromu.

Najwięcej zwiększyli zakupy główni partnerzy biznesowi Gazpromu. Główny klient – Niemcy kupili o 10,7 proc. więcej; Austriacy o 54 proc., a Francuzi o 7,1 proc., przy czym we wrześniu francuskie zakupy wzrosły o 35,3 proc. w ujęciu rocznym. Koncerny z tych trzech państw to główni partnerzy Rosjan w projekcie Nord Stream 2 – rozbudowie gazociągu na dnie Bałtyku o dwie nowe nitki.

W gronie największych kupujących znalazł się też Słowacja – wzrost o 31,3 proc. (we wrześniu aż o 79,2 proc.). Tutaj można to wytłumaczyć inną najnowszą informacją z gazowego rynku Europy: Ukraina zwiększyła w ciągu ośmiu miesięcy tego roku zakupy gazu w Unii aż o blisko 96 proc. Kijów importował z krajów unijnych w sumie 9,4 mld m3 gazu. Główni dostawcy to Słowacja, Węgry, Polska i Niemcy.

Rosjanie podają też, że zwiększyli o 19,1 proc. wydobycie. Jest ono jednak wciąż na niskim – 339,2 mld m3, jak na posiadacza największych aktywów gazowych na świecie.

„Wzrost w ciągu trzech kwartałów to 19,1 [proc. czyli 54,5 mld m3, co jest porównywalne z łącznymi dostawami gazu rosyjskiego do Włoch, Wielkiej Brytanii i Francji za cały 2016 r.” – podkreślają Rosjanie.

Wśród krajów, które zwiększyły zakupy w Gazpromie, Rosjanie nie wymienili Polski. Można się więc domyślać, że nie mieli się tu czym pochwalić.

Mogą Ci się również spodobać

Rynek Instrumentów Finansowych na TGE

Zarząd Towarowej Giełdy Energii (TGE) podjął decyzję o terminie uruchomienia Rynku Instrumentów Finansowych (RIF). ...

Sztandarowy projekt Grupy Lotos przyniesie duże zyski

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Gaz z węgla znów ulatuje Azotom Projekt ...

Francja zamierza zdradzić Niemcy i zablokować Nord Stream 2

W najbliższych dniach rozstrzygną się losy dyrektywy gazowej, która może zatrzymać Nord Stream 2. ...

PGNiG obawia się rosyjskiego monopolu

Spółka będzie się domagać ograniczenia dostępu Gazpromu do zdolności przesyłowych niemieckiego gazociągu Opal. Polskie ...

Więcej prądu przez giełdę

Do 30 proc. lub nawet do 55 proc. może zwiększyć się obowiązek wytwórców w ...

Klimatyczna solidarność

Polska, świętująca w tym roku setną rocznicę odzyskania niepodległości, dumna ze swojego solidarnościowego dziedzictwa, ...