Eléctricité de France traci klientów

Bloomberg

Francuski dostawca elektryczności EDFG traci od pół roku średnio po 100 tys. klientów co miesiąc, podczas gdy operatorzy alternatywni zwiększają udział rynkowy — podały „Le Figaro” i kanał BFM na podstawie bilansu komisji regulacji rynku energii CRE.

Według dziennika, na alternatywnych dostawców energii elektrycznej przypadało w lipcu zaledwie 16,8 proc. udziału w rynku, w 10 lat po otwarciu sektora prądu i gazu dla wolnej konkurencji. Udział ten był mniejszy od rynku gazu (25 proc.), ale od lata rośnie. „Pojawienie się nowych ambitnych graczy różnej wielkości, Totala, CDiscount i Butagaz, okazało się zdecydowanym bodźcem. EDF i Engie zostały zmuszone do zaproponowania własnych ofert alternatywnych dla stawek rynkowych” stwierdził dziennik.

Z ostatniej oceny rynków elektryczności i gazu ziemnego na podstawie danych o sytuacji z 30 września wynika, że liczba klientów komunalnych zwiększyła się w III kwartale o 5,8 proc., o 302 tys. do 5,509 mln na łączną liczbę 32,2 mln. Stanowią teraz 17 proc. udziału rynkowego, należącego niemal w całości do dostawców alternatywnych.

Wśród klientów przemysłowych, 1,71 mln na łączną liczbę 5 mln podmiotów, korzysta z oferty rynkowej, o 13 proc. więcej, choć w pierwszych dwóch kwartałach roku ich liczba wzrosła o 6,4 i 2,5 proc. — wynika z bilansu CRE.

Mogą Ci się również spodobać

Ropa z USA ma wzięcie

Rośnie liczba chętnych na ropę z USA. Do listy importerów dołączyła szwajcarska spółka Gunvor. ...

Orlen zaoferuje kolejne obligacje

Wkrótce płocki koncern ruszy z emisją detalicznych papierów dłużnych serii D. Wcześniejszą ofertę sprzedał ...

Naftogaz z amerykańską pomocą

Amerykanie przyznali, że aktywnie uczestniczą w reformowaniu największego koncernu Ukrainy – Naftogazu. – To ...

Cisza w sprawie tranzytu gazu

Gazprom wykorzystuje negocjacje w sprawie tranzytu gazu przez Polskę do forsowania Nord Stream 2, ...

Łatwiej zmienimy sprzedawcę prądu

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na utworzenie Centralnego Systemu Wymiany Informacji. Powstanie ...

Czysty węgiel i zalesianie na polskiej ekspozycji na Expo

Czyste technologie węglowe, zalesianie oraz rewitalizacja terenów poprzemysłowych to główne wątki polskiej ekspozycji na ...