Rynek węgla: Dobra koniunktura? To cisza przed burzą

Bloomberg

– Obecna dobra sytuacja na rynku węgla to cisza przed burzą. Jeśli nie będziemy inwestować w nowe złoża, wydobycie węgla będzie spadać – powiedział prof. Zbigniew Kasztelewicz z Akademii Górniczo – Hutniczej na konferencji Górnictwo 2017 w Katowicach.

Kasztelewicz podkreślił, że bez inwestycji w nowe złoża w ciągu 10 lat zobaczymy gwałtowany spadek wydobycia węgla brunatnego, który odpowiada za 30 proc. produkcji energii elektrycznej w Polsce. Bez nowych projektów nie jest możliwe też utrzymanie produkcji węgla kamiennego. Jako największą trudność w realizacji nowych inwestycji w tym obszarze wymienił opracowanie dobrego raportu oddziaływania na środowisko planowanych projektów i trudne relacje inwestorów z resortem środowiska. – Mam wrażenie, że Ministerstwo Środowiska nie czuje, że mamy czarne i brunatne złoto. My potrzebujemy już teraz nowych rozwiązań, które pchną inwestycje w nowe kopalnie do przodu. Nie byłoby dziś ani kilometra autostrady bez specustawy drogowej. Bez podobnych rozwiązań prawnych nie wybudujemy żadnej kopalni – skwitował Kasztelewicz.

Kluczem do poprawy sytuacji w polskim górnictwem są także reformy w spółkach węglowych. – Nie budzi żadnych wątpliwości, iż potrzebna jest głęboka zmiana organizacji pracy w kopalniach, z poszanowaniem praw pracowniczych. Utrzymanie obecnego poziomu cen węgla w dłuższym terminie jest mało realne. Na zarządach firm węglowych ciąży więc wyzwanie, by redukować koszty, podnosić wydajność pracy, zmienić organizację pracy. Tak jak zrobiła to prywatna kopalnia Silesia – stwierdził Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.

Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia wydobywa rocznie 2 mln ton czystego węgla. Dla porównania, największy gracz na rynku – Polska Grupa Górnicza wydobywa około 30 mln ton. – Jesteśmy małym graczem na polskim rynku. Ale takim samym graczem jest Polska na globalnym rynku węgla. Przyszłość tej branży zależy od Chin, a na to nikt z nas, żaden prezes nie ma wpływu. Ponieważ Polska stawia na węgiel, to musi się do tej sytuacji światowej przystosować – podkreślił Michal Herman, prezes PG Silesia. Podkreślił, że po okresie dekoniunktury teraz jest czas na inwestycje w kopalniach. – Po kilku latach ścinania wydatków na inwestycje, teraz jest czas na kilkuletni proces inwestycyjny. Ważne jest, żeby pieniądze zarobione przez spółki węglowe w tym okresie wysokich cen węgla, nie zostały przejedzone, ale wydane na inwestycje. Równie ważne jest trzymanie kosztów pracy. U nas koszty te stanowią 40 proc. ogólnych wydatków – podkreślił Herman. Pracownicy w PG Silesia nie mają takich przywilejów górniczych, jak na przykład 14. pensje. Na pytanie, czy jest szansa, by podobne układy zbiorowe pracy jak w Silesii wdrożono także w państwowych spółkach węglowych, prezes Herman odpowiedział krótko: – Good luck.

Nad zwiększeniem efektywności pracuje Lubelski Węgiel Bogdanka. – Zarządy firm węglowych powinno się rozliczać z dwóch kwestii: średniego kosztu wydobycia i postępu robót przygotowawczych. My poprawiamy jedno i drugie. Pracujemy nad kosztami, ale nie poprzez zmniejszanie kosztów pracowniczych. Nasi pracownicy nie zarabiają mniej niż przed rokiem. Staramy się natomiast optymalizować czas pracy, bardzo uważnie przyglądamy się przestojom w ciągu dnia. Ściana musi być w ciągłych ruchu – zaznaczył Krzysztof Szlaga, prezes LW Bogdanka.

W największych spółkach górniczych – Jastrzębskiej Spółce Węglowej i PGG trwają rozmowy ze związkami zawodowymi na temat nowych układów zbiorowych pracy, w tym także na temat nowego systemu wynagrodzeń. Rozmowy są bardzo trudne. W tym roku obie spółki zdecydowały się już na poluzowanie pasa i wypłacenie pracownikom nagród z zysków.

Mogą Ci się również spodobać

Książę-reformator planuje życie bez ropy

31-letni książę Mohammed bin Salman, uznawany za człowieka de facto rządzącego Arabią Saudyjską, przedstawił ...

Rurociąg zawieszony w próżni

Rząd powinien dbać o bezpieczeństwo energetyczne, a temu służy projekt, który realizuje Sarmatia. Nasz ...

Gazprom najlepszy na świecie

Rosyjski koncern zmienił na fotelu światowego lidera światowej branży energetycznej amerykański Exxon Mobil. Polski ...

Czystsze powietrze w Krakowie, ale dopuszczalne normy wciąż przekroczone

W sobotę, wbrew wcześniejszym prognozom, powietrze w Krakowie uległo poprawie. Dopuszczalne normy stężenia szkodliwych ...

Giganci ostrzą zęby na bałtyckie projekty

Wśród zainteresowanych projektami stawiania wiatraków na Bałtyku ujawniło się kilku zagranicznych inwestorów. Wejście spółki ...

Czy Polska będzie klimatycznym hamulcowym?

Przywódcy UE mają w czwartek w Brukseli zdecydować, czy do 2050 r. Unia powinna ...