Energa nie odzyska całości nakładów za uszkodzone sieci

Bloomberg

Energa otrzymała dotąd ok. 13 mln zł zaliczki od ubezpieczyciela z ok. 30 mln zł wydanych na odbudowę infrastruktury dystrybucyjnej. Sieci zostały uszkodzone wskutek przejścia przez Polskę nawałnicy w sierpniu i październikowego orkanu Ksawery.

– Prowadzimy dalsze rozmowy z ubezpieczycielem. Na tym etapie można jedynie powiedzieć, że jakiś niewielki procent nakładów pójdzie z naszej kieszeni – oceniał Jacek Kościelniak, wiceprezes ds. finansowych gdańskiego koncernu. – Może to być kwota rzędu kilku milionów złotych – dodał Kościelniak.

Wydatki na odbudowę infrastruktury mogą się zwiększyć po uwzględnieniu pieniędzy wydanych na odtworzenie po przejściu ostatniego orkanu Grzegorz. Kościelniak wskazał, że wstępne szacunki kosztów skutków tego żywiołu ocenia na kilka milionów złotych.

Podkreślał jednocześnie, że spółka nie zmieni podejścia do ubezpieczania swoich sieci napowietrznych. – Tego typu zjawisk jest coraz więcej. Dlatego ubezpieczanie linii jest niezbędne. Będziemy oczywiście starali się negocjować jak najlepsze stawki – zaznaczył wiceprezes Energi.

Gdańska grupa zamierza jednocześnie postawić na zwiększenie udziału podziemnych kabli we własnej sieci średnich napięć. Są one bowiem mniej narażone na skutki gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Ale kosztują więcej. Jak wskazała Energa koszt położenia 1 kilometra kabla jest o 80 tys. zł wyższy (sięga 200 tys. zł) niż budowa takiej samej długości linii napowietrznej. Kościelniak nie chciał jednak ujawniać, jaki udział kabli ma być docelowo w sieciach średnich napięć Energi. Dziś ten odsetek wynosi 18,6 proc. Spółka na razie zamierza prowadzić te inwestycje w ramach uzgodnionych z Urzędem Regulacji Energetyki wydatków, ale jednocześnie rozmawia z regulatorem o nowym planie inwestycyjnym.

Mogą Ci się również spodobać

Rosjanie niezadowoleni z decyzji UOKiK ws. Nord Stream 2

Polsce udało się zablokować utworzenie spółki Gazpromu z europejskimi firmami ws. gazociągu Nord Stream ...

Będą ugody Energi z farmami

W ciągu miesiąca można oczekiwać pierwszych ugodowych rozstrzygnięć w sporach z właścicielami farm wiatrowych. ...

Exxon zgubił maile prezesa

Przedstawiciele paliwowego gigant zeznali przed sądem, że zgubili korespondencję byłego prezesa a obecnego sekretarza ...

Jest propozycja dywidendy z Energi: 19 groszy na akcję

Zarząd Energi zarekomendował walnemu zgromadzeniu wypłatę dywidendy w wysokości 0,19 zł za akcję, czyli ...

Czas na słoneczne elektrownie

Padające co roku latem rekordy zapotrzebowania na moc szarpią nerwy energetykom. Spaliby spokojniej, gdyby ...

Leśne gospodarstwa węglowe przez 30 lat mają pochłonąć niemal 1 mln ton dwutlenku węgla

Forests will absorb more carbon dioxide

Nearly 1 million tonnes of carbon dioxide (CO2) will be absorbed by Forest Coal ...