Czarne chmury nad Gazpromem

Bloomberg

Gazociąg Północy i jego rozbudowa – Nord Stream 2 – mają podlegać pod unijne prawodawstwo energetyczne. To może zagrozić inwestycjom Gazpromu, ale nie musi.

Dziś Komisja Europejska uzgodniła własne poprawki do Trzeciego Pakietu Energetycznego (dyrektywa 2009/73/EC). „Celem nowelizacji jest by unijne prawo energetyczne obejmowało wszystkie gazociągi, które przechodzą przez terytorium Unii z lub do państw trzecich. Nowe regulacje dotyczą jurysdykcji Unii a nie krajów trzecich(…) Zmieniona dyrektywa będzie miała zastosowanie do wszystkich istniejących i potencjalnych przyszłych gazociągów w równym stopniu” – głosi komunikat KE cytowany przez agencję Prime.

Do zasad jakiem muszą sprostać gazociągi i ich właściciele zalicza się: dostęp firm trzecich do rury i możliwość przesyłu przez nie swojego surowca, ustanawianie taryf na przesył gazu na poziomie nie dyskryminującym nikogo, rozdzielenie sprzedaży od transportu gazu.

Nowe prawo zawiera możliwość wyłączenia z podlegania pod dyrektywę, ale tylko jeżeli takie wyłączenie nie będzie ze szkodą dla konkurencyjności i bezpieczeństwa zaopatrzenia w gaz Unii. Dla istniejących gazociągów jak np. rosyjsko-niemiecki Gazociąg Północny, decyzję o wyłączeniu spod zasad Trzeciego pakietu podejmie kraj Unii, do którego gazociąg dociera, czyli Niemcy.

Nowe regulacje obejmują nie tylko gazociągi z Rosji, ale też z Algierii, Norwegii, Libii, Tunezji, Maroka, a po Brexicie – Wielkiej Brytanii.

Mogą Ci się również spodobać

Etiopia afrykańskim pionierem w przetwarzaniu śmieci w energię

Pierwsza w Afryce elektrownia produkująca energię ze śmieci powstała w stolicy Etiopii. W okolicy ...

Rosja wprowadzi na rynek nowy, tańszy gatunek ropy

Państwowy, rosyjski koncern naftowy Transnieft zamierza stworzyć nowy gatunek ropy, o wysokiej zawartości siarki, ...

PE przyjął nowelizację dyrektywy gazowej

Podmorskie części gazociągów na obszarze wspólnoty znajdą się pod reżimem przepisów trzeciego pakietu energetycznego. ...

Rosyjski zarząd EuRoPol Gazu

Od kilku tygodni kierownictwo firmy składa się z dwóch osób reprezentujących Gazprom. Nie wiadomo, ...

Gazoport przyjął już 25 statków

Do tej pory drogą morską trafiło do Polski 2,9 mld m sześc. surowca po ...