Czarne chmury nad Gazpromem

Bloomberg

Gazociąg Północy i jego rozbudowa – Nord Stream 2 – mają podlegać pod unijne prawodawstwo energetyczne. To może zagrozić inwestycjom Gazpromu, ale nie musi.

Dziś Komisja Europejska uzgodniła własne poprawki do Trzeciego Pakietu Energetycznego (dyrektywa 2009/73/EC). „Celem nowelizacji jest by unijne prawo energetyczne obejmowało wszystkie gazociągi, które przechodzą przez terytorium Unii z lub do państw trzecich. Nowe regulacje dotyczą jurysdykcji Unii a nie krajów trzecich(…) Zmieniona dyrektywa będzie miała zastosowanie do wszystkich istniejących i potencjalnych przyszłych gazociągów w równym stopniu” – głosi komunikat KE cytowany przez agencję Prime.

Do zasad jakiem muszą sprostać gazociągi i ich właściciele zalicza się: dostęp firm trzecich do rury i możliwość przesyłu przez nie swojego surowca, ustanawianie taryf na przesył gazu na poziomie nie dyskryminującym nikogo, rozdzielenie sprzedaży od transportu gazu.

Nowe prawo zawiera możliwość wyłączenia z podlegania pod dyrektywę, ale tylko jeżeli takie wyłączenie nie będzie ze szkodą dla konkurencyjności i bezpieczeństwa zaopatrzenia w gaz Unii. Dla istniejących gazociągów jak np. rosyjsko-niemiecki Gazociąg Północny, decyzję o wyłączeniu spod zasad Trzeciego pakietu podejmie kraj Unii, do którego gazociąg dociera, czyli Niemcy.

Nowe regulacje obejmują nie tylko gazociągi z Rosji, ale też z Algierii, Norwegii, Libii, Tunezji, Maroka, a po Brexicie – Wielkiej Brytanii.

Mogą Ci się również spodobać

Irańskie kuszenie tanią ropą

Teheran obniżył cenę swojej ropy dla klientów z Europy do 17 dolarów za baryłkę. ...

Naftogaz przegrał w Brukseli

Europejski Sąd odrzucił pozew ukraińskiego Naftogazu przeciwko Komisji Europejskiej. Ukraińcy domagali się zmiany decyzji gwarantującej ...

Zgoda Brukseli na pomoc dla 6 farm wiatrowych we Francji

Komisja Europejska zatwierdziła pomoc publiczną Francji dla 6 ferm wiatrowni offshore, które mają ułatwić ...

Łatwiej będzie wymienić stary piec na nowy

Już wkrótce każdy, kto będzie chciał zastąpić dotychczasowy piec nowoczesnym urządzeniem, będzie mógł skorzystać ...

Problem z koncesjami. Krajowe wydobycie gazu może spadać

PGNiG czeka na przedłużenie lub zmianę ponad 30 koncesji. W około połowie przypadków terminy ...

Kolej stawia na efektywność energetyczną

Sektor kolejowy planuje ograniczyć zużycie energii elektrycznej o 1,2 TWh do 2030 roku. Jest ...