Czarne chmury nad Gazpromem

Bloomberg

Gazociąg Północy i jego rozbudowa – Nord Stream 2 – mają podlegać pod unijne prawodawstwo energetyczne. To może zagrozić inwestycjom Gazpromu, ale nie musi.

Dziś Komisja Europejska uzgodniła własne poprawki do Trzeciego Pakietu Energetycznego (dyrektywa 2009/73/EC). „Celem nowelizacji jest by unijne prawo energetyczne obejmowało wszystkie gazociągi, które przechodzą przez terytorium Unii z lub do państw trzecich. Nowe regulacje dotyczą jurysdykcji Unii a nie krajów trzecich(…) Zmieniona dyrektywa będzie miała zastosowanie do wszystkich istniejących i potencjalnych przyszłych gazociągów w równym stopniu” – głosi komunikat KE cytowany przez agencję Prime.

Do zasad jakiem muszą sprostać gazociągi i ich właściciele zalicza się: dostęp firm trzecich do rury i możliwość przesyłu przez nie swojego surowca, ustanawianie taryf na przesył gazu na poziomie nie dyskryminującym nikogo, rozdzielenie sprzedaży od transportu gazu.

Nowe prawo zawiera możliwość wyłączenia z podlegania pod dyrektywę, ale tylko jeżeli takie wyłączenie nie będzie ze szkodą dla konkurencyjności i bezpieczeństwa zaopatrzenia w gaz Unii. Dla istniejących gazociągów jak np. rosyjsko-niemiecki Gazociąg Północny, decyzję o wyłączeniu spod zasad Trzeciego pakietu podejmie kraj Unii, do którego gazociąg dociera, czyli Niemcy.

Nowe regulacje obejmują nie tylko gazociągi z Rosji, ale też z Algierii, Norwegii, Libii, Tunezji, Maroka, a po Brexicie – Wielkiej Brytanii.

Mogą Ci się również spodobać

Estończycy sprzedają prąd Szwedom

Estońska firma energetyczna obecna też w Polsce, weszła na swój piąty zagraniczny rynek. Rozpoczęła ...

ME: Będziemy szukać rozwiązania z URE dla producentów OZE

Urząd Regulacji Energetyki przekazał w środę informację o rezultatach pierwszej aukcji na wsparcie produkcji ...

Atom, OZE, kogeneracja – decyzje w tym roku

Do 2030 r. udział węgla w wytwarzaniu prądu spadnie do 60 proc. Dwie dekady ...

Roszady w spółkach z udziałem państwa

W Lotosie wymieniono niemal całą radę. Podobnie może być w Orlenie. W PGNiG trwa ...

Rafinerie drenują kieszenie kierowców

Produkcja paliw daje coraz większe zyski, przy okazji zyskuje fiskus. Mniej na taniejącej ropie ...

Niższe prognozy CEZ

Czeski koncern energetyczny obniżył prognozę tegorocznego zysku EBITDA do 64 mld CZK z 68 ...