Kto najwięcej straci na Nord Stream 2?

materiały prasowe

Do 3 procent PKB może stracić Ukraina w wyniku rozbudowy przez Gazprom gazociągu na dnie Bałtyku.

Taką ocenę przedstawiła ambasador USA na Ukrainie Marie Louise Yovanovitch.

– Nord Stream 2 zmniejszy tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę i pozbawi ten kraj 2,7 mld dol. dochodów rocznie, co odpowiada 2,7 proc. PKB kraju – cytuje ambasador agencja Unian.

Straty mogą być wyższe, bo w tym roku Kijów zarobi na rosyjskim tranzycie 3 mld dol. plus dodatkowe 300 mln dol. z tytułu czasowego zablokowania Gazpromowi pełnego dostępu do OPAL – lądowej części gazociągu północnego na terenie Niemiec.

Zdaniem prezesa Naftogazu Andrija Kobolewa, podstawowym warunkiem, by także po uruchomieniu dwóch nowych nitek gazociągu północnego (z czym wiąże się nieprzedłużenie po 2019 r. przez Gazprom umowy tranzytowej) jest zaangażowanie europejskich firm w zarządzanie ukraińskimi magistralami.

Naftogaz ma już pomysł jak to zrobić. Zarządzanie magistralami przejęłoby europejskie konsorcjum, co byłoby gwarancją przejrzystości i pozbawiło firmę „toksycznego korupcyjnego wpływu”. Takie układ pozwoliłby firmom handlowym z Unii na uzyskanie możliwości tłoczenia gazu na wschodnich granicach. A to z kolei doprowadzi do negocjacji firm z Gazpromem na dostawy do punktów odbioru na Wschodzie.

W minionym tygodniu Włoski Snam i słowacki Eustream ogłosiły, że gotowe są wziąć w leasing magistrale gazowe Ukrainy. To rozwiązanie nie wymaga ani prywatyzacji rur ani zmiany właścicieli systemu. Zapewni natomiast tranzyt gazu i wykorzystanie podziemnych magazynów nawet jeżeli Gazprom nie przedłuży kontraktu, czyli po 2019 r.

Ukraiński system jest największy w Europie. Pozwala rocznie przesyłać do 130 mld m3 gazu i magazynować 30 mld m3. Za 9 miesięcy Gazprom zwiększył tranzyt przez Ukrainę o 23,5 proc. do 70,1 mld m3.

Mogą Ci się również spodobać

Rząd stawia na elektrownię w Ostrołęce

Kontynujemy plan budowy elektrowni w Ostrołęce, a w ciągu trzech lat rozpoczniemy budowę przynajmniej ...

Płynność z rynku mocy

W drugim czytaniu projektu ustawy o rynku mocy oprócz poprawek rekomendowanych przez Brukselę wprowadzono ...

Państwową energetykę dzieli podatek dla farm

Ustawa wiatrakowa wciąż budzi emocje. Nie wszyscy widzą podstawy do płacenia wyższej daniny od ...

Oni są najważniejsi na rynku sprzedaży paliw

Placówki detalicznej sprzedaży paliw coraz częściej opierają swój rozwój nie na sprzedaży diesla czy ...

Nadciąga wojna gazowa Gazpromu z Naftogazem

Gazprom rozpoczął procedurę zerwana kontraktów gazowych z ukraińskim Naftogazem. Rosjanie są wściekli niekorzystnym dla ...

Mały budżet rynku mocy zakonserwuje system. Wysoki wywinduje opłaty

Roczny koszt mechanizmu wsparcia konwencjonalnych siłowni, zakładany przez resort energii na poziomie 2–3 mld ...