Kto najwięcej straci na Nord Stream 2?

materiały prasowe

Do 3 procent PKB może stracić Ukraina w wyniku rozbudowy przez Gazprom gazociągu na dnie Bałtyku.

Taką ocenę przedstawiła ambasador USA na Ukrainie Marie Louise Yovanovitch.

– Nord Stream 2 zmniejszy tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę i pozbawi ten kraj 2,7 mld dol. dochodów rocznie, co odpowiada 2,7 proc. PKB kraju – cytuje ambasador agencja Unian.

Straty mogą być wyższe, bo w tym roku Kijów zarobi na rosyjskim tranzycie 3 mld dol. plus dodatkowe 300 mln dol. z tytułu czasowego zablokowania Gazpromowi pełnego dostępu do OPAL – lądowej części gazociągu północnego na terenie Niemiec.

Zdaniem prezesa Naftogazu Andrija Kobolewa, podstawowym warunkiem, by także po uruchomieniu dwóch nowych nitek gazociągu północnego (z czym wiąże się nieprzedłużenie po 2019 r. przez Gazprom umowy tranzytowej) jest zaangażowanie europejskich firm w zarządzanie ukraińskimi magistralami.

Naftogaz ma już pomysł jak to zrobić. Zarządzanie magistralami przejęłoby europejskie konsorcjum, co byłoby gwarancją przejrzystości i pozbawiło firmę „toksycznego korupcyjnego wpływu”. Takie układ pozwoliłby firmom handlowym z Unii na uzyskanie możliwości tłoczenia gazu na wschodnich granicach. A to z kolei doprowadzi do negocjacji firm z Gazpromem na dostawy do punktów odbioru na Wschodzie.

W minionym tygodniu Włoski Snam i słowacki Eustream ogłosiły, że gotowe są wziąć w leasing magistrale gazowe Ukrainy. To rozwiązanie nie wymaga ani prywatyzacji rur ani zmiany właścicieli systemu. Zapewni natomiast tranzyt gazu i wykorzystanie podziemnych magazynów nawet jeżeli Gazprom nie przedłuży kontraktu, czyli po 2019 r.

Ukraiński system jest największy w Europie. Pozwala rocznie przesyłać do 130 mld m3 gazu i magazynować 30 mld m3. Za 9 miesięcy Gazprom zwiększył tranzyt przez Ukrainę o 23,5 proc. do 70,1 mld m3.

Mogą Ci się również spodobać

Europarlament przeciw Nord Stream-2

Projekt rozbudowy rosyjskiego gazociągu pod dnem Bałtyku jest sprzeczny z interesami Unii – napisano ...

PO: PiS wprowadził chaos w energetyce

Umowa PKN Orlen z rosyjskim Rosnieftem, a także odsunięcie w czasie wejścia w życie ...

Wzrośnie popyt na gaz i zmaleje na ropę

BGK szacuje, że w długim okresie na światowych rynkach będzie spadało zużycie ropy. Z ...

Pierwsza dostawa LNG z USA

Do Polski przypłynął statek ze skroplonym gazem z rynku amerykańskiego. Tym samym PGNiG zrealizowało ...

Tunezyjska nadzieja Serinusa

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Tunezyjska nadzieja Serinusa Firma wydobywcza rodziny ...

Gazowa walka o południe Europy

Gazprom chce dociągnąć Turecki Potok do południowych granic Unii. Ten sam cel ma omijający ...