Siemens pozwał Rosjan, Rosjanie pozwali Siemensa

123RF

Państwowa spółka rosyjska, którą Niemcy pozwali za dostarczenie turbin na objęty sankcjami Krym, złożyła lustrzany pozew przeciwko Siemensowi.

Dziś Sąd Arbitrażowy w Moskwie rozpoczął rozpatrywanie sprawy z pozwu Siemensa przeciwko firmie Technopromeksport (należy do państwowej korporacji zbrojeniowej Rostech). Niemcy chcą uznania za niezgodną z prawem transakcji dostaw turbin Siemensa na objęty sankcjami Krym, do budowanych tam elektrowni.

A dokładniej domagają się, by Rosjanie zwrócili cztery turbiny ich producentowi – rosyjskiej spółce-córce Siemensa, która jest drugim pozwanym w tym procesie. Firma bowiem, bez zgody centrali, przerobiła turbiny na potrzeby inwestycji na Krymie.

Dziś także, jak podała agencja, Prome Technopromeksport złożył lustrzany pozew przeciwko Siemensowi. Rosjanie chcą, by sąd częściowo uznał za nieważną umowę na dostawę turbin, podpisaną między Siemensem a Technopromeksportem w marcu 2015 r.

Przypomnijmy, że o dostarczeniu turbin na objęty sankcjami półwysep informowała w lipcu agencja Reutera. Zdaniem trzech niezależnych źródeł agencji Rosjanie przetransportowali na półwysep urządzenia kupione wcześniej u Niemców, które miały trafić do elektrowni Tamań w Krasnodarskim Kraju.

Siemens przeprowadził własne dochodzenie w tej sprawie. Potwierdziło ono doniesienia prasowe: „Siemiens otrzymał wiarygodne informację, że cztery turbiny gazowe, które latem 2016 r dostarczyliśmy na potrzeby elektrowni Tamań, zostały zmodyfikowane i bezprawnie przetransportowane na Krym. To bezczelne naruszenie kontraktu z Siemiens oraz prawa Unii Europejskiej. Siemiens zgłosił chęć wykupu tych urządzeń oraz anulowania całego kontraktu”.

Niemcy złożyli pozew sądowy przeciwko osobom z firmy rosyjskiej Technopromekspor odpowiedzialnym za dostarczenie urządzeń na Krym.

Mogą Ci się również spodobać

Sztuczne słońce do produkcji paliwa

Niemieccy naukowcy prowadzą eksperymenty nad sztucznym słońcem, które może generować temperatury nawet do 3,5 ...

Półroczne wyniki Enei zgodne z szacunkami

W pierwszym półroczu 2016 r. Enea wykazała 471,2 mln zł zysku netto. Rok temu ...

Zielone budynki przyjazne użytkownikom i ich kieszeniom

Samowystarczalne energetycznie budynki to rzadkość w polskich miastach. Całe ekodzielnice coraz częściej wpisują się ...

JSW przygląda się projektom węglowym Prairie Mining

Polski producent węgla koksowego w najbliższych dniach spotka się z Prairie Mining, by negocjować ...

Nord Stream-2 da zarobić ludziom Putina

Najbliższy człowiek Kremla zarobi miliardy na budowie Nord Stream-2. Na to zwracał uwagę wyrzucony ...

Rosyjscy nafciarze bez pieniędzy

Koncerny wydobywcze nie mają już środków na bieżącą działalność. – Już dziś nafciarze nie ...