Jakucja odłączona od zasilania

Wikimedia, fot. alex.maksimov

Moskwa wprowadziła w swojej największej i najzimniejszej prowincji stan wyjątkowy. Pożar w rejonowej elektrowni spowodował wyłączenie zasilania w cały regionie.

W niedzielę rano w pomieszczeniu turbin rezerwowych elektrowni, która produkuje prąd dla Jakucji, pojawił się ogień, informują rosyjskie agencje. W momencie awarii elektrownia była pod napięciem 189 MW. W wyniku uruchomienia systemów bezpieczeństwa, stacja rozładowała się do zera. Podobnie zareagowały systemy w drugiej elektrowni sprzężonej z pierwszą.

Bez prądu, ogrzewania i wody jest stolica Jakuck oraz pozostałe częściach regionu. W Jakucji wyjątkowo wymagająca pogoda stawia człowiekowi i jego technologiom trudne warunki. Zima, która już się tam zaczyna, jest b. mroźna do średnia to -52 st C, ale są też dni, kiedy temperatura spada do -60 st C (rekord padł w Wierchojańsku -72 st C). Do tego są burze śnieżne, ogromne opady itp.

W związku z brakiem prądu władze w Moskwie wprowadziły w regionie stan nadzwyczajny. Umożliwia to szybkie działania służb energetycznych. W Jakucku podłączono 8 disel-generatorów co dało miastu 25 MW czyli jedną czwartą potrzebnej mocy.

Mogą Ci się również spodobać

Ropa zamrożona na 9 miesięcy

Kraje OPEC i eksporterzy spoza kartelu (tzw. OPEC+) zgodzili się na przedłużyć porozumienie o ...

Więcej zmian dostawcy gazu

Polacy coraz częściej podpisują umowy z nowymi sprzedawcami paliwa. W ubiegłym roku aż 47,7 tys. ...

Są normy jakości dla węgla. Co się zmieni?

Minister energii podpisał długo oczekiwane rozporządzenie wprowadzające normy jakości dla węgla spalanego w domowych ...

Co Amerykanie znaleźli na Alasce?

Mała firma odkryła wielką ropę u brzegów Alaski. W budowie 200 km rurociągu pomoże ...

Polskie rodziny płacą coraz więcej za energię

Nasze portfele są drenowane przez drożejące paliwa płynne i wyższe stawki za przesył prądu. ...

Amazon otworzył swoją największą farmę wiatrową

Prezes Amazona, Jeff Bezos dokonał w tym tygodniu uroczystego otwarcia największej farmy wiatrowej należącej ...