Arabia Saudyjska planuje podwyżkę cen benzyny

Bloomberg

Rząd Arabii Saudyjskiej rozważa ostrą podwyżkę cen benzyny i paliwa lotniczego na rynku krajowym do końca listopada tego roku.

To efekt nowej polityki przyjętej przez rząd, której celem jest zredukowanie wydatków budżetowych i uniezależnienie Arabii Saudyjskiej od przychodów z ropy naftowej po ostatnim spadku cen tego surowca na świecie.

Jak dowiedział się Bloomberg, saudyjscy politycy dążą do zrównania cen benzyny na rynku krajowym z międzynarodowymi i chcą tego dokonać jeszcze przed końcem listopada bieżącego roku. To oznacza, że cena benzyny 91-oktanowej w Arabii Saudyjskiej może urosnąć w ciągu dwóch najbliższych miesięcy nawet o 80 proc. W chwili obecnej litr benzyny w tym państwie kosztuje 0,75 rijali (0,71 zł). Jeśli rząd zrealizuje swój plan, cena poszybuje do ok. 1,35 rijali (1,29 zł) za litr.

Informacja ta nie została jeszcze podana publicznie. Władze mają wydać ostateczną decyzję w sprawie wzrostu cen paliw we wrześniu bądź październiku.

Mieszkańcy Arabii Saudyjskiej mogą spodziewać się w bliższej przyszłości kolejnych podwyżek w branży energetycznej. Rząd zapowiedział jednak, że wzrosty cen innych surowców zostaną przesunięte na początek 2018 r.

Arabia Saudyjska jest największym eksporterem ropy naftowej na świecie. W grudniu 2015 r. koncern Saudi Aramco zwiększył znacząco ceny sprzedawanych paliw i zapowiedział dalsze podwyżki. Plan ten utrudniła jednak bessa na światowym rynku ropy w 2016 r. Teraz Saudyjczycy powracają do realizacji polityki dalszych zwyżek cen tego surowca.

Mogą Ci się również spodobać

Ekologiczna ofensywa Solorza

W energetycznej części biznesowego imperium Zygmunta Solorza ma dojść do zielonej rewolucji. Na początku ...

Izrael i Cypr zbudują podmorski gazociąg do Unii

Gazociąg, którym gaz z podmorskich złóż Izraela, dotrze na rynek Unii ma kosztować 6 ...

Orlen podpisał list intencyjny z PKP Cargo

Płocki koncern i największy polski przewoźnik kolejowy zawarły porozumienie dotyczące współpracy w obszarze transportu, ...

AFP

Putin oskarża Bułgarów o hamowanie Tureckiego Potoku

Władimir Putin oskarżył Bułgarię o celowe opóźnianie realizacji rozbudowy gazociągu Turecki Potok na swoim ...

Unia już wie, czym zastąpić gaz z Rosji

Komisja Europejska wybrała 14 priorytetowych projektów gazowych, które pozwolą zmniejszyć zależność od dostaw z ...