Arabia Saudyjska planuje podwyżkę cen benzyny

Bloomberg

Rząd Arabii Saudyjskiej rozważa ostrą podwyżkę cen benzyny i paliwa lotniczego na rynku krajowym do końca listopada tego roku.

To efekt nowej polityki przyjętej przez rząd, której celem jest zredukowanie wydatków budżetowych i uniezależnienie Arabii Saudyjskiej od przychodów z ropy naftowej po ostatnim spadku cen tego surowca na świecie.

Jak dowiedział się Bloomberg, saudyjscy politycy dążą do zrównania cen benzyny na rynku krajowym z międzynarodowymi i chcą tego dokonać jeszcze przed końcem listopada bieżącego roku. To oznacza, że cena benzyny 91-oktanowej w Arabii Saudyjskiej może urosnąć w ciągu dwóch najbliższych miesięcy nawet o 80 proc. W chwili obecnej litr benzyny w tym państwie kosztuje 0,75 rijali (0,71 zł). Jeśli rząd zrealizuje swój plan, cena poszybuje do ok. 1,35 rijali (1,29 zł) za litr.

Informacja ta nie została jeszcze podana publicznie. Władze mają wydać ostateczną decyzję w sprawie wzrostu cen paliw we wrześniu bądź październiku.

Mieszkańcy Arabii Saudyjskiej mogą spodziewać się w bliższej przyszłości kolejnych podwyżek w branży energetycznej. Rząd zapowiedział jednak, że wzrosty cen innych surowców zostaną przesunięte na początek 2018 r.

Arabia Saudyjska jest największym eksporterem ropy naftowej na świecie. W grudniu 2015 r. koncern Saudi Aramco zwiększył znacząco ceny sprzedawanych paliw i zapowiedział dalsze podwyżki. Plan ten utrudniła jednak bessa na światowym rynku ropy w 2016 r. Teraz Saudyjczycy powracają do realizacji polityki dalszych zwyżek cen tego surowca.

Mogą Ci się również spodobać

PGNiG w nowej roli

Koncern jako operator rozpoczął wykonywanie pierwszego odwiertu w Norwegii. Prace z nim związane potrwają ...

The road to electrification of transport is like reaching a summit

The electromobility revolution in transport is one of the tools for fighting smog, mainly ...

Adamów na sprzedaż, węgiel brunatny w odwrocie

W ramach przeglądu opcji strategicznych rozważana jest sprzedaż aktywów związanych z kopalnią i elektrownią ...

Ropa nie płynie w kierunku Polski

Białoruś częściowo wstrzymuje przesył ropy w kierunku Polski. Oficjalnym powodem jest remont odcinka naftociągu ...

Akcyza to nie wszystko

Ruch z obniżką akcyzy i drastyczną redukcją opłaty przejściowej należy potraktować jako sprawny manewr ...

Fortum wykupi Duon do końca

Fortum Holding ogłosił przymusowy wykup ponad 7,96 mln akcji Duonu, uprawniających do 6,65 proc. ...