Gazprom traci zyski

Bloomberg

Gazowy gigant z Rosji zarobił 1,5 raza mniej niż rok wcześniej. Zwiększył za to zadłużenie. Gazprom jest winien wierzycielom około 50 mld dol.

Koncern opublikował wyniki za drugi kwartał i pół roku, liczone według standardów księgowości międzynarodowej. Zysk netto za pół roku okazał się 1,5 raza mniejszy w ujęciu rocznym i wyniósł 408,05 mld rubli (dziś to 6,94 mld dol.). Jeszcze niższy jest zysk odnoszący się do akcjonariuszy koncernu. Zmniejszył się 1,6 raza do 381,3 mld rubli.

Niedawno prezes Aleksiej Miller podawał, że koncern sprzedaje rekordowo dużo gazu na Zachodnie (+12 proc.). Nie idą za tym jednak o tyle samo większe wpływy. Przychody ze sprzedaży wzrosły o 4,8 proc. do 3,21 bln rubli (50 mln dol.). Dług netto koncernu rósł jeszcze szybciej – o 19 proc. i wynosi już 2,92 bln rubli (40 mld dol.).

Nakłady inwestycyjne Gazpromu w pierwszym półroczu wzrosły o 9 proc. r/r do 539 mld rubli. Najwięcej w segmencie wydobycia (+19 proc.) ropy i gazowego kondensatu – 171 mld rubli (2,91 mld dol.); w segmencie przerobu wzrost nakładów wyniósł wprawdzie aż 1,8 raza , ale wartościowo wyniosło to jedynie 96,7 mld rubli (1,64 mld dol.). Najwięcej Gazprom zwiększył finansowanie gazociągów (+7 proc.) – 174 mld rubli. W wydobycie gazu nakłady wyniosły 52,4 mld rubli ( (890 mln dol.) czyli 19 proc. więcej rok do roku.

Mogą Ci się również spodobać

Kurtyka: Szczyt klimatyczny w Katowicach to Paryż 2.0

Negocjacje, które czekają nas na szczycie w Katowicach, będą pewnie mniej spektakularne niż te ...

Z ministra prezes, transferów przybywa

Ministerstwa stały się trampoliną do lepiej płatnych posad w biznesie kontrolowanym przez państwo. Możliwy ...

Ciśnienie na Ukrainie wyraźnie spadło

Naftogaz oskarża Gazprom o złamanie umowy tranzytowej. Ukraińska firma chce, by Komisja Europejska nadzorowała ...

Ile będzie kosztował katowicki szczyt klimatyczny

Blisko 130 mln zł ma kosztować organizacja przyszłorocznego szczytu klimatycznego w Polsce – wynika ...

PKN Orlen otrzyma rekompensatę za brudną ropę

Odbiorcy surowca płynącego rurociągiem „Przyjaźń”, w tym PKN Orlen, mają otrzymać rekompensaty za dostawy ...