Jest decyzja sądu w sprawie byłego prezesa Orlenu

Bloomberg

Jacek K. będzie mógł wyjść na wolność po wpłaceniu 1 mln zł kaucji. Z kolei wobec byłego dyrektora Michała S. zastosowano poręczenie majątkowe w wysokości 100 tys. zł.

 

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało na Twitterze, że wobec zatrzymanych przez funkcjonariuszy tej instytucji byłego prezesa PKN Orlen i byłego dyrektora płockiej spółki zastosowano tymczasowe aresztowanie. – Sąd zdecydował, że mogą wyjść na wolność po wpłaceniu odpowiednio miliona złotych oraz stu tysięcy złotych – podało CBA.

Wobec obu podejrzanych areszt zostanie uchylony jeśli wpłacą zasądzone kaucje do 21 lutego. Wówczas oprócz poręczenia majątkowego obejmie ich zakaz opuszczania kraju i dozór policyjny. Jednocześnie sąd nie uwzględnił wniosku o tymczasowy areszt dla Leszka K. Niezależnie od tego prokuratura wobec wszystkich postanowień sądu chce złożyć zażalenie.

Do zatrzymania trzech byłych menedżerów PKN Orlen doszło w ostatni wtorek w związku z podejrzeniem ich o przestępstwo niegospodarność w wielkich rozmiarach na szkodę spółki. – Jackowi K. prokurator zarzucił, że nie dopełnił ciążących na nim obowiązków, w tym nie podjął właściwych działań, nie wdrożył odpowiednich rozwiązań formalnych i organizacyjnych, nie monitorował i nie kontrolował właściwego rozliczania poszczególnych usług, w tym eventowo – sponsoringowych realizowanych przez firmy zewnętrzne – podała w oficjalnym komunikacie Prokuratura Krajowa. Dodała, że brak podjęcia stosowanych działań przez byłego prezesa sprowadził bezpośrednie niebezpieczeństwo wyrządzenia Orlenowi znacznej szkody majątkowej. Co więcej zaniechania miały doprowadzić do wyrządzenia firmie szkody w kwocie ponad 3,4 mln zł w związku z niewłaściwym rozliczeniem jednego z festiwali motoryzacyjnych.

Z kolei Michał S. i Leszek K. usłyszeli zarzuty nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w związku z organizacją eventu motoryzacyjnego. Według prokuratury doprowadzili oni do zaakceptowania kosztorysów i raportu końcowego imprezy, pomimo zawyżenia pozycji kosztowych przez firmę zewnętrzną. Zarzucane podejrzanym czyny zagrożone są karą pozbawienia wolności do 10 lat.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PGNiG mniej zarabia

Początek roku, pomimo wzrostu przychodów, przyniósł grupie spadek zysków. Zmalały m.in. w dwóch najbardziej ...

„Deepwater Horizon” kosztował BP 62 mld

Katastrofa na platformie wiertniczej „Deepwater Horizon” kosztowała koncern BP 62 mld dolarów. Jednak zdaniem ...

PGNiG odkryło w Norwegii złoże gazu i ropy

Sukcesem zakończyły się prace wiertnicze na obszarze koncesji PL838. Z wstępnych wyliczeń wynika, że ...

Polskie emisje osiągnęły wysoki poziom z lat 90.

Dziś Polska emituje tyle CO2, co w epoce, w której funkcjonował przemysł ciężki z ...

Petrolinvest opuści GPW

KNF wykluczyła akcje spółki z obrotu na GPW. Ponadto nałożyła na spółkę karę pieniężną ...

Litwa nie uległa Gazpromowi

Wilno zgodziło się na 10-letni tranzyt gazu rosyjskiego przez swoje terytorium do obwodu kaliningradzkiego. ...