Jest decyzja sądu w sprawie byłego prezesa Orlenu

Bloomberg

Jacek K. będzie mógł wyjść na wolność po wpłaceniu 1 mln zł kaucji. Z kolei wobec byłego dyrektora Michała S. zastosowano poręczenie majątkowe w wysokości 100 tys. zł.

 

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało na Twitterze, że wobec zatrzymanych przez funkcjonariuszy tej instytucji byłego prezesa PKN Orlen i byłego dyrektora płockiej spółki zastosowano tymczasowe aresztowanie. – Sąd zdecydował, że mogą wyjść na wolność po wpłaceniu odpowiednio miliona złotych oraz stu tysięcy złotych – podało CBA.

Wobec obu podejrzanych areszt zostanie uchylony jeśli wpłacą zasądzone kaucje do 21 lutego. Wówczas oprócz poręczenia majątkowego obejmie ich zakaz opuszczania kraju i dozór policyjny. Jednocześnie sąd nie uwzględnił wniosku o tymczasowy areszt dla Leszka K. Niezależnie od tego prokuratura wobec wszystkich postanowień sądu chce złożyć zażalenie.

Do zatrzymania trzech byłych menedżerów PKN Orlen doszło w ostatni wtorek w związku z podejrzeniem ich o przestępstwo niegospodarność w wielkich rozmiarach na szkodę spółki. – Jackowi K. prokurator zarzucił, że nie dopełnił ciążących na nim obowiązków, w tym nie podjął właściwych działań, nie wdrożył odpowiednich rozwiązań formalnych i organizacyjnych, nie monitorował i nie kontrolował właściwego rozliczania poszczególnych usług, w tym eventowo – sponsoringowych realizowanych przez firmy zewnętrzne – podała w oficjalnym komunikacie Prokuratura Krajowa. Dodała, że brak podjęcia stosowanych działań przez byłego prezesa sprowadził bezpośrednie niebezpieczeństwo wyrządzenia Orlenowi znacznej szkody majątkowej. Co więcej zaniechania miały doprowadzić do wyrządzenia firmie szkody w kwocie ponad 3,4 mln zł w związku z niewłaściwym rozliczeniem jednego z festiwali motoryzacyjnych.

Z kolei Michał S. i Leszek K. usłyszeli zarzuty nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w związku z organizacją eventu motoryzacyjnego. Według prokuratury doprowadzili oni do zaakceptowania kosztorysów i raportu końcowego imprezy, pomimo zawyżenia pozycji kosztowych przez firmę zewnętrzną. Zarzucane podejrzanym czyny zagrożone są karą pozbawienia wolności do 10 lat.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

OPALizujące gazowe światło

Trzeba mieć duże kłopoty ze wzrokiem, by nie dostrzec, że gra o OPAL, to ...

Mniej ropy jeszcze przez rok

Kartel producentów ropy OPEC na konferencji w Wiedniu postanowił przedłużyć ograniczenia wydobycia o 1,8 ...

Resort przedsiębiorczości chce pomóc wielkim fabrykom

Firmy energochłonne dotknięte rosnącymi kosztami energii i emisji CO2 czekają na obiecane im przez ...

Nowi prezesi Enerdze

Rada nadzorcza Energi powołała dwóch wiceprezesów. Stanowisko wiceprezesa ds. relacji inwestorskich zajęła Mariola Anna ...

PGNiG kupił kolejny ładunek LNG

Centrica LNG Company Limited dostarczy na podstawie umowy spotowej prawie około 65 tys. ton ...

W USA nie wszyscy cieszą się z taniej ropy

Tylko w ubiegłym roku z powodu spadających cen ropy w USA zbankrutowało 81 spółek ...