Polimex bez szans na kontrakt w Ostrołęce

Fotorzepa, Radosław Pasterski

Kurs Polimeksu-Mostostalu spada od początku poniedziałkowej sesji ok. 8,5 proc. Budowlana spółka nie ma bowiem szans na kontrakt głównego wykonawcy budowy nowego bloku w Elektrowni Ostrołęka.

Ma tam stanąć jednostka węglowa o mocy 1 tys. MW.

Powołana do realizacji inwestycji spółka, w której po 50 proc. udziałów mają Enea i Energa, wnioskowała do właścicieli o zgodę na rozstrzygnięcie postępowania wskazując na GE Power i Alstom Power System. To konsorcjum złożyło drugą co do wartości ofertę na prawie 5, 050 mld zł (netto), czyli 6, 023 mld zł (brutto). Z kolei chiński China Power Engineering wycenił te prace najniżej – na 4,849 mld (brutto) zł. Konsorcjum Polimeksu Mostostalu i Rafako chciało za budowę najwięcej 9,591 mld zł (brutto).

Przypominamy, że bezpośrednio przed otwarciem ofert zamawiający podał, że zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia nieco ponad 4,8 mld zł.

Zgodnie z wnioskiem zgoda zgromadzenia wspólników Elektrowni Ostrołęka, ma być wyrażona pod warunkiem skutecznego, tj. wskazującego na brak przesłanek uzasadniających wykluczenie wykonawcy bądź odrzucenie jego oferty, złożenia przez Konsorcjum GE Power i Alstom Power System wszystkich niezbędnych dokumentów i oświadczeń.

Zgodnie z umową spółki, zgromadzenie wspólników Elektrowni Ostrołęka wyraża w formie uchwały zgodę na rozstrzygnięcie postępowania o wybór generalnego wykonawcy. Jednak jak zastrzegają Enea i Energa wystąpienie przez zarząd Elektrowni Ostrołęka z tym wnioskiem do zgromadzenia wspólników, jak również ewentualne podjęcie przez zgromadzenie wspólników uchwały, nie jest równoznaczne z podjęciem przez zarząd spółki decyzji o wyborze generalnego wykonawcy, nie oznacza więc rozstrzygnięcia postępowania przez zamawiającego, ani też wyrażeniem zgody na zawarcie kontraktu z generalnym wykonawcą. Jaki informują Enea i Energa, do wyrażenia takiej zgody konieczne jest uprzednie uzyskanie wymaganych zgód korporacyjnych w tym zgody rady nadzorczych obu spółek na wydanie polecenia rozpoczęcia prac, a to z kolei wymaga między innymi uprzedniego wyrażenia kierunkowej zgody przez Walne Zgromadzenie spółek na przystąpienie do etapu budowy.

Mogą Ci się również spodobać

Polski miks energii prosto z Brukseli

Komisję Europejską niepokoi brak długofalowej polityki energetycznej naszego kraju. – Przedstawiciele polskiego rządu zbyt ...

Ukarane litewskie koleje odbudowały rozebraną linię Orlenu

Ukarane przez Komisję Europejską litewskie koleje, odbudowały rozebraną wcześniej linię do rafinerii Orlenu w ...

MOL Group podniósł prognozę

Koncern, mimo że w III kwartale zanotował niewielki spadek przychodów i zysków, zdecydował się ...

Kto kupuje ropę i paliwa od Daesh

Przynajmniej pół miliarda dolarów rocznie zarabia Daesh na handlu ropą naftową. To i tak ...

Atom przestał być priorytetem rządu

Władze nie hamują programu jądrowego, ale też go nie przyspieszają. Pod koniec ubiegłego tygodnia ...

Arabowie spuszczają z ceny

Arabia Saudyjska ogłosiła blisko 4-procentową obniżkę ceny swojej ropy dla odbiorców z Europy. I ...