Polimex bez szans na kontrakt w Ostrołęce

Fotorzepa, Radosław Pasterski

Kurs Polimeksu-Mostostalu spada od początku poniedziałkowej sesji ok. 8,5 proc. Budowlana spółka nie ma bowiem szans na kontrakt głównego wykonawcy budowy nowego bloku w Elektrowni Ostrołęka.

Ma tam stanąć jednostka węglowa o mocy 1 tys. MW.

Powołana do realizacji inwestycji spółka, w której po 50 proc. udziałów mają Enea i Energa, wnioskowała do właścicieli o zgodę na rozstrzygnięcie postępowania wskazując na GE Power i Alstom Power System. To konsorcjum złożyło drugą co do wartości ofertę na prawie 5, 050 mld zł (netto), czyli 6, 023 mld zł (brutto). Z kolei chiński China Power Engineering wycenił te prace najniżej – na 4,849 mld (brutto) zł. Konsorcjum Polimeksu Mostostalu i Rafako chciało za budowę najwięcej 9,591 mld zł (brutto).

Przypominamy, że bezpośrednio przed otwarciem ofert zamawiający podał, że zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia nieco ponad 4,8 mld zł.

Zgodnie z wnioskiem zgoda zgromadzenia wspólników Elektrowni Ostrołęka, ma być wyrażona pod warunkiem skutecznego, tj. wskazującego na brak przesłanek uzasadniających wykluczenie wykonawcy bądź odrzucenie jego oferty, złożenia przez Konsorcjum GE Power i Alstom Power System wszystkich niezbędnych dokumentów i oświadczeń.

Zgodnie z umową spółki, zgromadzenie wspólników Elektrowni Ostrołęka wyraża w formie uchwały zgodę na rozstrzygnięcie postępowania o wybór generalnego wykonawcy. Jednak jak zastrzegają Enea i Energa wystąpienie przez zarząd Elektrowni Ostrołęka z tym wnioskiem do zgromadzenia wspólników, jak również ewentualne podjęcie przez zgromadzenie wspólników uchwały, nie jest równoznaczne z podjęciem przez zarząd spółki decyzji o wyborze generalnego wykonawcy, nie oznacza więc rozstrzygnięcia postępowania przez zamawiającego, ani też wyrażeniem zgody na zawarcie kontraktu z generalnym wykonawcą. Jaki informują Enea i Energa, do wyrażenia takiej zgody konieczne jest uprzednie uzyskanie wymaganych zgód korporacyjnych w tym zgody rady nadzorczych obu spółek na wydanie polecenia rozpoczęcia prac, a to z kolei wymaga między innymi uprzedniego wyrażenia kierunkowej zgody przez Walne Zgromadzenie spółek na przystąpienie do etapu budowy.

Mogą Ci się również spodobać

Kto zapłaci za Nord Stream 2?

Rosjanie szukają nowego sposobu na sfinansowanie rozbudowy gazociągu północnego. Amerykańskie sankcje znacznie utrudniają realizację ...

Regulacje nie nadążają za rynkiem

Wierzę w scenariusz 90-proc. produkcji prądu z ekosiłowni w 2050 r. – mówi wiceprezes ...

Jest już nowy zarząd PGE, prezesem Baranowski

Rada nadzorcza PGE powołała nowego prezesa i trzech wiceprezesów spółki. Zaczną oni kadencję z ...

OZE: Wysyp arbitraży przeciw Polsce

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Wirtualny Nowy Przemysł”: Branża w strachu. Będziemy mieli ...

Cisza wokół fuzji Orlenu z Lotosem

Od ogłoszenia zamiaru połączenia paliwowych koncernów minął ponad miesiąc, a o planowanej transakcji nadal ...

Leśne gospodarstwa węglowe przez 30 lat mają pochłonąć niemal 1 mln ton dwutlenku węgla

Forests will absorb more carbon dioxide

Nearly 1 million tonnes of carbon dioxide (CO2) will be absorbed by Forest Coal ...