Orlen czeka na pozwolenie dla elektrociepłowni

Bloomberg

Komercyjna eksploatacja bloku gazowo-parowego w Płocku ma ruszyć w I kwartale. Powstający kosztem 1,65 mld zł obiekt zwiększy bezpieczeństwo dostaw energii w Polsce.

PKN Orlen poinformował, że pozyskanie pozwolenia na użytkowanie kogeneracyjnego bloku gazowo-parowego w Płocku planowane jest w I kwartale przyszłego roku. Pierwotnie planowano, że komercyjna eksploatacja ruszy pod koniec tego roku.

Spółka przypomina, że we wrześniu z powodzeniem przeprowadzono synchronizację bloku z krajowym systemem energetycznym. Z kolei w listopadzie osiągnął on maksymalną moc wynoszącą około 600 MWe, a w grudniu po raz pierwszy dostarczył parę technologiczną do płockich zakładów. Obecnie przeprowadzone są liczne czynności eksploatacyjne niezbędne do pozyskania pozwolenia na użytkowanie nowego obiektu.

PKN Orlen przekonuje, że budowa elektrociepłowni w Płocku jest nie tylko elementem strategii grupy, ale również istotnym projektem dla bezpieczeństwa dostaw energii w Polsce. Razem z oddanym w czerwcu tego roku blokiem gazowo-parowym we Włocławku o mocy 463 MWe, moce produkcyjne koncernu wyniosą około 7 TWh. Według wyliczeń spółki będzie to stanowiło około 4,5 proc. energii elektrycznej produkowanej w Polsce. Planowany budżet obu inwestycji sięga około 3,2 mld zł.

Płocka elektrociepłownia będzie zużywała około 0,8 mld m sześc. gazu rocznie, co odpowiada 4 proc. całkowitego zużycia tego surowca w naszym kraju. W efekcie PKN Orlen stanie się największym konsumentem błękitnego paliwa w Polsce. Rocznie będzie go zużywał około 2,5 mld m sześc.

Mogą Ci się również spodobać

Jesteśmy skazani na większy import prądu

Początek 2017 r. dawał nadzieje na to, że Polska z importera znów stanie się ...

Greenpeace: emisje CO2 pobiły rekord, a politycy w letargu

Według nowego raportu Międzynarodowej Agencji Energii światowe emisje dwutlenku węgla z produkcji energii pobiły ...

Wenezuela: Nowa kryptowaluta oparta na ropie

Wenezuela startuje we wtorek z nową walutą cyfrową opartą na ropie, a rząd ma ...

Gaz z węgla ulatuje Azotom i Tauronowi

Projekt budowy pierwszej w Polsce instalacji zgazowania węgla się nie uda. Do Grupy Azoty ...

Więcej ropy popłynie znad morza na południe

Rośnie znaczenie surowca spoza Rosji. Rafineriom nie zagrozi import paliw. W tym tygodniu na ...

Energa nie składa broni w sprawie Włocławka

Gdańska grupa nie zgadza się z decyzją regionalnej dyrekcji ochrony środowiska, która nie wydała ...