Orlen czeka na pozwolenie dla elektrociepłowni

Bloomberg

Komercyjna eksploatacja bloku gazowo-parowego w Płocku ma ruszyć w I kwartale. Powstający kosztem 1,65 mld zł obiekt zwiększy bezpieczeństwo dostaw energii w Polsce.

PKN Orlen poinformował, że pozyskanie pozwolenia na użytkowanie kogeneracyjnego bloku gazowo-parowego w Płocku planowane jest w I kwartale przyszłego roku. Pierwotnie planowano, że komercyjna eksploatacja ruszy pod koniec tego roku.

Spółka przypomina, że we wrześniu z powodzeniem przeprowadzono synchronizację bloku z krajowym systemem energetycznym. Z kolei w listopadzie osiągnął on maksymalną moc wynoszącą około 600 MWe, a w grudniu po raz pierwszy dostarczył parę technologiczną do płockich zakładów. Obecnie przeprowadzone są liczne czynności eksploatacyjne niezbędne do pozyskania pozwolenia na użytkowanie nowego obiektu.

PKN Orlen przekonuje, że budowa elektrociepłowni w Płocku jest nie tylko elementem strategii grupy, ale również istotnym projektem dla bezpieczeństwa dostaw energii w Polsce. Razem z oddanym w czerwcu tego roku blokiem gazowo-parowym we Włocławku o mocy 463 MWe, moce produkcyjne koncernu wyniosą około 7 TWh. Według wyliczeń spółki będzie to stanowiło około 4,5 proc. energii elektrycznej produkowanej w Polsce. Planowany budżet obu inwestycji sięga około 3,2 mld zł.

Płocka elektrociepłownia będzie zużywała około 0,8 mld m sześc. gazu rocznie, co odpowiada 4 proc. całkowitego zużycia tego surowca w naszym kraju. W efekcie PKN Orlen stanie się największym konsumentem błękitnego paliwa w Polsce. Rocznie będzie go zużywał około 2,5 mld m sześc.

Mogą Ci się również spodobać

Dziewięć stref gazowego bezpieczeństwa w Europie

Komisja Europejska opracowała strategię, która ma zmniejszyć zależność od dostaw gazu z Rosji i ...

Gaz nie płynie na Krym

We wtorek Władimir Putin dał sygnał do uruchomienia przesyłu gazu na Krym. Ale gaz ...

Pracownicy sektorów energii uhonorowani

Jubileusz odzyskania przez Polskę Niepodległości to doskonała okazja do podkreślenia roli osób, które z ...

Rząd powalczy ze smogiem, ale terminów nie podaje

Normy dla kotłów i paliw stałych, rozwój ciepła systemowego, promocja elektrycznego ogrzewania i zachęty ...

Celem jest tania energia w całej Europie

Stworzenie unii energetycznej jest możliwe. Pierwszym krokiem jest budowa połączeń między systemami. To dotyczy ...

Czy będziemy mieć ustawę prądową A.D. 2020?

Rośnie zniecierpliwienie firm z branży energetycznej. Wiele wskazuje na to, że w bieżącym roku ...