Orlen czeka na pozwolenie dla elektrociepłowni

Bloomberg

Komercyjna eksploatacja bloku gazowo-parowego w Płocku ma ruszyć w I kwartale. Powstający kosztem 1,65 mld zł obiekt zwiększy bezpieczeństwo dostaw energii w Polsce.

PKN Orlen poinformował, że pozyskanie pozwolenia na użytkowanie kogeneracyjnego bloku gazowo-parowego w Płocku planowane jest w I kwartale przyszłego roku. Pierwotnie planowano, że komercyjna eksploatacja ruszy pod koniec tego roku.

Spółka przypomina, że we wrześniu z powodzeniem przeprowadzono synchronizację bloku z krajowym systemem energetycznym. Z kolei w listopadzie osiągnął on maksymalną moc wynoszącą około 600 MWe, a w grudniu po raz pierwszy dostarczył parę technologiczną do płockich zakładów. Obecnie przeprowadzone są liczne czynności eksploatacyjne niezbędne do pozyskania pozwolenia na użytkowanie nowego obiektu.

PKN Orlen przekonuje, że budowa elektrociepłowni w Płocku jest nie tylko elementem strategii grupy, ale również istotnym projektem dla bezpieczeństwa dostaw energii w Polsce. Razem z oddanym w czerwcu tego roku blokiem gazowo-parowym we Włocławku o mocy 463 MWe, moce produkcyjne koncernu wyniosą około 7 TWh. Według wyliczeń spółki będzie to stanowiło około 4,5 proc. energii elektrycznej produkowanej w Polsce. Planowany budżet obu inwestycji sięga około 3,2 mld zł.

Płocka elektrociepłownia będzie zużywała około 0,8 mld m sześc. gazu rocznie, co odpowiada 4 proc. całkowitego zużycia tego surowca w naszym kraju. W efekcie PKN Orlen stanie się największym konsumentem błękitnego paliwa w Polsce. Rocznie będzie go zużywał około 2,5 mld m sześc.

Mogą Ci się również spodobać

Kupimy więcej gazu z Ameryki

Podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie podpisano kilka porozumień dotyczących energii. Donald Trump, ...

Ceny prądu nas porażą. Droga energia zatopi firmy

Kolejna dekada upłynie pod znakiem drożejącego prądu. Wszyscy dostaną po kieszeni. Eksporterzy stracą konkurencyjność, ...

Gazowa pewność siebie z pytajnikiem

Kremlowscy urzędnicy są przekonani, że sankcje USA nie przeszkodzą Gazpromowi w oddaniu w terminie ...

Łatwiej rozdzielić stołki niż kompetencje

Choć nowa ustawa o działaniach administracji rządowej już została podpisana przez prezydenta, to nie ...

KGHM stawia również na “małe innowacje”

Duże spółki górnicze nie kojarzą się w Polsce z nowymi technologiami. To błąd – ...

Rośnie popyt na gaz

Spółki nie obawiają się problemów z dostawami błękitnego paliwa. W ubiegłym roku zużycie gazu ...