Chiny uruchomią kontrakty na ropę w juanach

Bloomberg

Chiny przygotowują się do wprowadzenia własnych kontraktów futures na ropę rozliczanych w juanach. Czy wstrząśnie to rynkiem handlu ropą, na którym dominują teraz Londyn i Nowy Jork?

Choć nie ogłoszono oficjalnej daty wprowadzenia kontraktów, traderzy i analitycy w Chinach spodziewają się takiej decyzji pod koniec bieżącego lub na początku 2018 roku. Handel będzie się odbywał na giełdzie w Szanghaju, która przeprowadziła już odpowiednie testy.

Jest duża niepewność co do zainteresowania nowymi kontraktami zagranicznych inwestorów i firm naftowych. Jednak Chińczycy oczekują, że juanowe kontrakty zdobędą popularność i staną się punktem odniesienia dla cen ropy w Azji, gdzie konsumuje się coraz więcej tego surowca (same Chiny są największym importerem ropy na świecie).

Kontrakty naftowe w juanach mogą też osłabić pozycję dolara, który jest obecnie dominującą walutą, w której wyceniane są surowce.

Obecnie najważniejsze instrumenty dotyczące ropy to kontrakty terminowe na gatunek Brent, którymi obraca się w Londynie, oraz kontrakty terminowe na ropę West Texas w Nowym Jorku. Ich notowania prowadzone są w dolarach.

Wartość obrotu ropą naftową nierozliczanego w dolarach jest dzisiaj natomiast pomijalnie mały – opiewa jedynie na około 300-350 tys. baryłek. Według danych Societe General cały dzienny handel ropą na światowych rynkach sięga natomiast około 82,2 miliona baryłek.

Według nieoficjalnych informacji chińscy urzędnicy planowali uruchomienie handlu kontraktami terminowymi na ropę naftową w Szanghaju już w 2009 r. W 2014 r. tamtejszy nadzór rynku papierów wartościowych wydał z kolei zgodę na wprowadzenie do obrotu kontraktów na ropę na Międzynarodowej Giełdy Energii w Szanghaju. Jednak w 2015 r. na chińskich giełdach doszło załamania, a plany dotyczące uruchamiania handlu nowymi instrumentami odłożono na później.

Mogą Ci się również spodobać

Naftowe podchody do zamrażarki

Wszystkie rosyjskie koncerny poparły przedłużenie porozumienia z OPEC o zamrożeniu wydobycia ropy. Ale to ...

Dywidenda PKN Orlen za 2015 r. wyniesie 2 zł na akcję

Dywidenda PKN Orlen z zysku netto za 2015 r. wyniesie 2 zł na jedną ...

Zapasy gazu na czas Brexitu

Eksport gazu z Rosji do Europy zwiększył się w tym roku o blisko 11 ...

Hydrogen – a bypass to electromobility?

Hydrogen, used in a number of industrial applications nowadays, could also be widely used ...

Nord Stream na cenzurowanym. Bruksela blokuje ofensywę energetyczną Rosji

Komisja Europejska szczegółowo zbada zgodność projektu rozbudowy Nord Stream z unijnym prawem – dowiedziała ...

Walka ze smogiem to inwestycja

Sama termomodernizacja nie wystarczy.
Szukajmy także alternatywy dla diesli. Choć rząd zapewnia, że walka o ...