Kazachstan zagraża OPEC+

Bloomberg

Popyt na ropę stanie się większy od podaży w II półroczu przyszłego roku… Chyba że na drodze OPEC+ stanie Kazachstan.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) podniosła o 200 tys. baryłek na dobę prognozę popytu świata na ropę w 2017 i 2018 r. Tym samym w tym roku będzie to 97,8 mln baryłek na dobę, a 99,1 mln bd w przyszłym. To odpowiedź na równo rosnący popyt przede wszystkim Chin. W ciągu trzech kwartałów Chiny zwiększyły eksport ropy o 12 proc. w ujęciu rocznym.

Zdaniem IEA kraje porozumienia OPEC + (o zamrożeniu poziomu wydobycia) mogą mieć kłopoty z utrzymaniem niższej podaży z powodu rosnącego wydobycia ropy łupkowej w USA. Amerykanie produkują teraz 9,78 mln bd a więc więcej niż podczas tzw. pierwszej rewolucji łupkowej z maksymalnym wydobyciem w 2015. Ropa po 50 i więcej dolarów znów czyni opłacalnym wydobycie ze złóż łupkowych.

Pomimo to porozumienie OPEC+ doprowadziło do zmniejszenia zapasów ropy na terenie OECD (35 krajów z rozwiniętą gospodarką rynkową). Natomiast USA wciąż pozostają importerem netto ropy. Najwięcej importują z Kanady (ponad 3 mln bd. na 7,36 mln baryłek dobowego importu). IEA przyznaje, że zapasy ropy spadły od czasu obowiązywania porozumienia OPEC+. Wśród krajów spoza organizacji eksporterów, Rosja wykonuje swoje zobowiązania (zmniejszenie pompowania o 300 tys. bd) na 97-98 proc. (według samych Rosjan przekracza wymaganą kwotę). Oprócz USA w przyszłym roku wzrost produkcji ropy oczekiwany jest w Brazylii i Wielkiej Brytanii (Morze Północne), ale prawdziwym zagrożeniem dla zmniejszenia podaży może okazać się Kazachstan – podkreśla rosyjskie ekspert Andriej Karabianc.

To zasługa nowego wielkiego złoża kazachskiej ropy – Kaszagan. Prace pełną mocą ruszyły tam od początku tego roku. W ciągu 11 miesięcy pompy wydobyły na powierzchnię o 46 proc. ropy więcej niż zakładał plan. Całe kazachskie wydobycie było większe o 12 proc. r/r.

Kazachstan wprawdzie podpisał porozumienie OPEC+, ale od początku konsekwentnie go nie wykonywał. A tempo wydobycie ze złoża Kaszagan w 2018 r może tylko wzrosnąć. Grozi to zerwaniem planów OPEC+ po redukcji podaży ropy.

Mogą Ci się również spodobać

Forests for the climate

We have more and more forests that produce oxygen, absorb carbon dioxide and mitigate ...

Przyszłość energetyki

Podczas tegorocznej edycji kongresu omówione zostaną najważniejsze zagadnienia dotyczące sektora. A tych w ostatnich ...

Polska wciąż więcej kupuje w Gazpromie

Import rosyjskiego gazu do Polski zwiększył się, choć nieznacznie. Rekordowo dużo kupuje Wielka Brytania. ...

Olechnowicz odwołany, Pietryszyn p.o. prezesa

Rada nadzorcza Grupy Lotos z dniem 13 kwietnia 2016 r. odwołała ze składu zarządu ...

Woźniak stanął na czele PGNiG

Rada nadzorcza spółki delegowała do pełnienia obowiązków prezesa gazowniczego koncernu byłego ministra gospodarki. Wcześniej ...

Grupa Lotos planuje duże akwizycje

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Lotos ma apetyt na zakupy Wydobycie ...