Czesi zaprezentowali swoja ofertę na trwających w Bielsku-Białej targach Energetab. Spółka ZAT przedstawiła na nich system sterowania SandRA (Safe and Reliable Automation). SandRA jest IV generacją własnego systemu sterowania. Od wejścia na rynek w roku 2011 system ten został zaimplementowany w elektrowniach jądrowych w Czechach i na Słowacji, oraz w dziesiątkach elektrowni konwencjonalnych w Czechach, na Słowacji, w Polsce, Egipcie, na Kubie itd. ZAT a.s. inwestuje w badania i rozwój 1,5 miliona EUR rocznie.

- W Polsce chcemy nawiązać do zrealizowanych już dostaw systemów sterowania pracą turbin oraz układami wzbudzenia. Tutejszy rynek przechodzi fazę dużych modernizacji, objętość planowanych inwestycji zwłaszcza w energetyce jest bezprecedensowa. Na targach Energetab chcemy się zaprezentować jako dostawca kompleksowych rozwiązań nie tylko dla energetyki, ale również innych procesów przemysłowych - wskazuje cytowany w komunikacie Vladislava Česáková, członek zarządu ZAT.

W tym roku firma ZAT dostarczyła do Polski na przykład układ wzbudzenia generatora dla elektrowni Stalowa Wola. Dostawa dla generalnego wykonawcy tej inwestycji Doosan Škoda Power jest ważną referencją na polskim rynku energetycznym.