W pierwszym półroczu eksport rosyjskiej ropy do Państwa Środka zwiększył się o 27 proc. i wyniósł 786 tys. baryłek dziennie (bd), podała agencja Bloomberg. To więcej niż dostawy Angoli (769,9 tys. bd). Liderem chińskiego rynku ropy pozostaje Arabia Saudyjska dostarczająca 1,07 mln bd.

- Rosja będzie jednym z największych wygranych mającego miejsce wzrostu importu surowców przez Chiny. Angola ma ograniczone możliwości zwiększenia wydobycia i oczekujemy spadku dostaw z tego kraju w 2016 r - ocenia David Veha dyrektor zarządzający JBC Energy GmbH .

W Rosji natomiast tendencja jest odwrotna. W 2013 r Rosneft i CNPC podpisały kontrakt na dostawy przez ćwierć wieku rosyjskiej ropy (w sumie 365 mln ton). To kontrakt na 270 mld dol. W tym samym roku Rosneft podpisał jeszcze kontrakt z CNCC - spółką córką CNPC o wartości 85 mld dol. W sumie rosyjskiej ropy rocznie Chiny mają dostawać do 15 mln t.

Główna droga transportowa to rurociąg Wschodnia Syberia - Pacyfik. Ponieważ Chińczycy nie zdążyli na czas rozbudować swojej części tego połączenie, rosyjski surowiec dostarczany jest też drogą morską (port Kozmino na Dalekim Wschodzie). Rurociąg będzie gotowy w tym roku; jego moc przesyłowa do Chin to 20 mln t rocznie.