Ropa w USA zyskuje 2 procent, bo jej zapasy spadły aż o 12,1 mln baryłek

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o 2 procent w reakcji na bardzo mocny spadek zapasów surowca w USA - informują maklerzy.

Aktualizacja: 08.09.2016 09:04 Publikacja: 08.09.2016 08:56

Ropa w USA zyskuje 2 procent, bo jej zapasy spadły aż o 12,1 mln baryłek

Foto: Bloomberg

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 46,42 USD, po zwyżce o 92 centy, czyli 2,0 proc.

Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 85 centów, czyli 1,8 proc., i jest wyceniana po 48,83 USD za baryłkę.

W środę niezależny Amerykański Instytut Paliw (API) podał, że zapasy ropy w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 12,1 mln baryłek.

W czwartek oficjalny raport o zapasach paliw w USA przedstawi po 16.30 Departament Energii (DoE), a analitycy spodziewają się wzrostu zapasów ropy.

Jeśli dane DoE potwierdzą jednak tak duży spadek amerykańskich zapasów ropy, jaki podał API, to będzie to ich największa zniżka od 1999 roku.

"Stan zapasów ropy na świecie to znaczący czynnik dla cen tego surowca" - mówi Ric Spooner, główny analityk rynku w CMC Markets w Sydney.

"Jeśli oficjalne dane Departamentu Energii potwierdzą wyliczenia podane przez API i zobaczymy spadek zapasów ropy zamiast ich wzrostu, to dla cen surowca będzie dobra informacja" - dodaje.

Tymczasem zbliża się posiedzenie OPEC i innych globalnych producentów ropy w Algierze.

Iran nie ma jednak zamiaru podczas tego spotkania dyskutować o zamrożeniu dostaw surowca na obecnym poziomie.

"Iran może zdecydować o ograniczeniu produkcji swojej ropy, gdy jej poziom dostaw na rynki dojdzie do takiego, jaki był przed nałożeniem sankcji Zachodu na ten kraj" - oświadczył Mohsen Ghamsari, dyrektor ds. międzynarodowych w National Iranian Oil Co.

Iran chce do końca 2016 r. lub początku 2017 r. zwiększyć dostawy ropy do nieco ponad 4 mln baryłek dziennie. Obecnie kraj ten "pompuje" dziennie 3,8 mln baryłek ropy.

W środę ropa na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała o 67 centów do 45,50 USD za baryłkę.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie