Orlen przejmie kontrolę nad Lotosem. Potwierdziły się doniesienia "Rzeczpospolitej"

PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały list intencyjny w sprawie przejęcia kontroli nad Lotosem przez Orlen - poinformowano w komunikacie. Tym samy potwierdziły się wcześniejsze informacje "Rzeczpospolitej"

Aktualizacja: 27.02.2018 14:25 Publikacja: 27.02.2018 11:22

Orlen przejmie kontrolę nad Lotosem. Potwierdziły się doniesienia "Rzeczpospolitej"

Foto: Fotorzepa

O tym, że prace w tej sprawie nabrały przyspieszenia jako pierwsi napisaliśmy na początku lutego.

Czytaj także: Nowe paliwo dla fuzji Orlenu i Lotosu. Powstanie surowcowy gigant?

Skarb Państwa sprzeda płockiemu koncernowi 53-proc. pakiet walorów gdańskiej firmy. Transakcja przejęcia wymaga licznych zgód i może potrwać około roku.

Krzysztof Tchórzewski, minister energii reprezentujący Skarb Państwa oraz  Daniel Obajtek prezes PKN Orlen podpisali dziś list intencyjny w sprawie rozpoczęcia procesu przejęcia kontroli kapitałowej przez płocki koncern nad Grupą Lotos. Obie strony porozumienia zobowiązały się do podjęcia w dobrej wierze rozmów, których celem będzie przeprowadzenie transakcji.

PKN Orlen ma bezpośrednio lub pośrednio przejąć minimum 53 proc. udziałów w gdańskiej firmie. Transakcja zakłada nabycie akcji od udziałowców przy zachowaniu wymogów wynikających z przepisów ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.

- Koncepcja połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos jest obecna w sferze gospodarczej od kilkunastu lat, zabrakło jednak determinacji aby ten proces zrealizować. Może dlatego, że tak ważna decyzja biznesowa rozpatrywana była głównie w kategorii emocji, a nie twardych faktów i liczb - mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Dodaje, że procesy konsolidacyjne na rynku rafineryjnym trwają od wielu lat i żeby być konkurencyjnym firma musi nadrobić zaległości i być gotowa na nowe stojące przed branżą wyzwania. - Skonsolidowany koncern może lepiej konkurować na otwartym rynku europejskim. Model przygotowywanej transakcji, harmonogram oraz szczegółowe zasady jej realizacji wymagają przeprowadzenia szczegółowych analiz i będą obecnie wypracowywane - dodał Obajtek.

Zgodnie z założeniami listu intencyjnego, celem transakcji jest stworzenie silnego, zintegrowanego koncernu zdolnego do lepszego konkurowania w wymiarze międzynarodowym, odpornego na wahania rynkowe, m.in. poprzez wykorzystanie synergii operacyjnych i kosztowych pomiędzy PKN Orlen i Grupą Lotos.

- Budowa silnego, zintegrowanego koncernu paliwowo-petrochemicznego to decyzja biznesowa niezbędna z kilku perspektyw: przyszłości biznesowej obu firm, budowania wartości firmy dla akcjonariuszy, bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale również interesu klientów indywidualnych. Ta świadomość powoduje, że mamy pełną determinację aby ten proces sprawnie i skutecznie przeprowadzić - przy wsparciu Skarbu Państwa jako kluczowego akcjonariusza a jednocześnie przy poszanowaniu praw wszystkich akcjonariuszy i z troską o pracowników - twierdzi Obajtek.

Dodaje, że ze względów formalnych, m.in. konieczności uzyskania niezbędnych zgód, ten proces potrwa około roku. Niezależnie od tego PKN Orlen chce zachowywać pełną transparentność i o kolejnych krokach zamierza na bieżąco informować.

Inwestorzy na GPW pozytywnie zareagowali na informację o fuzji PKN Orlen oraz Lotosu.

O godzinie 12.43 akcje Lotosu rosną o 6,99 proc., a walory Orlenu zyskują 6,09 proc.

Notowania akcji PKN Orlen

Notowania akcji Grupy Lotos

O tym, że prace w tej sprawie nabrały przyspieszenia jako pierwsi napisaliśmy na początku lutego.

Czytaj także: Nowe paliwo dla fuzji Orlenu i Lotosu. Powstanie surowcowy gigant?

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie