Gaz-System wybrał wykonawców gazociągów na Dolnym Śląsku

Bug Gazobudowa i PRI Pol-Aqua wybudują rurociągi Taczalin – Radakowice i Radakowice – Gałów, dzięki którym zwiększymy import surowca z Niemiec

Publikacja: 23.09.2010 18:44

Budowa gazociągu

Budowa gazociągu

Foto: Fotorzepa

Państwowy Gaz-System podpisał dwie umowy na wykonanie robót budowlano-montażowych związanych z realizacją strategicznych gazociągów na Dolnym Śląsku. Chodzi o rurociągi Taczalin-Radakowice oraz Radakowice-Gałów niedaleko Środy Śląskiej. Prace budowlane zrealizuje Bug Gazobudowa, wchodząca w skład grupy kapitałowej PGNiG i giełdowe Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Pol-Aqua.

Gaz-System nie podał wartości kontraktów. Wiadomo jednak, że wartość umowy Pol-Aquy wynosi 10,4 mln zł netto. Kontrakt z Bug Gazobudową jest znacznie mniejszy, gdyż firma wykona stosunkowo krótki odcinek.

Budowa gazociągów wysokiego ciśnienia Taczalin-Radakowice i Radakowice-Gałów stanowi element inwestycji strategicznych związanych z poprawą bezpieczeństwa energetycznego Polski. Inwestycje w tym regionie, już pod koniec 2011 r., mają umożliwić przesył zwiększonych ilości błękitnego paliwa z Niemiec. Dzięki nowym gazociągom dostawy z kierunku zachodniego wzrosną o 0,5 mld m sześc. rocznie. Obecnie przejście w Lasowie (na granicy z Niemcami) pozwala na odbiór około 0,9 mld m sześc. gazu.

Gaz-System, który jest zleceniodawcą prac budowlanych ubiega się o dofinansowanie tych inwestycji ze środków unijnych w ramach programu European Energy Programme for Recovery.

Komisja Europejska przeznaczyła na budowę gazociągu Taczalin-Radakowice i Radakowice-Gałów, a także na modernizację gazociągu Dziwiszów-Taczalin, budowę tłoczni gazu Jeleniów II i rozbudowę przejścia w Lasowie kwotę 14,4 mln euro (57,3 mln zł według obecnego kursu NBP).

Gaz-System zamierza wybudować do 2014 r. ponad 1 tys. km nowych gazociągów przesyłowych. Poza rurociągami na Dolnym Śląsku spółka wybuduje podobne sieci w północno-zachodniej i środkowej Polsce. Będą to połączenia: Szczecin-Lwówek, Świnoujście-Szczecin, Szczecin–Gdańsk, Włocławek–Gdynia, Rembelszczyzna–Gustorzyn oraz Gustorzyn–Odolanów.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie