Słoneczne panele zostały zainstalowane na dachu tzw. [b]afrykańskiego domu[/b], w którym mieszkają żyrafy. - Długi czas dyskutowaliśmy na wyborem obiektu, na którym należy je zamontować. Zastanawialiśmy się na przykład nad tym, czy nie powinny być widoczne dla zwiedzających, aby spełniały rolę również rolę edukacyjną - powiedział czeskiemu dziennikowi "E15" Dušan Michelfeit, przedstawiciel szefostwa praskiego zoo.

Zoo w Pradze dostrzega w energetyce solarnej "jasne plusy". Oczekuje m.in. istotnych oszczędności z tytułu zmniejszenia kosztów zakupu energii elektrycznej. Szacuje się, że dzięki słonecznym panelom rachunki za prąd będą o około 200 tys. koron, czyli 32,5 tys. zł mniejsze niż dotychczas.

Przedstawiciele ogrodu zoologicznego liczą również na efekty w postaci ochrony środowiska naturalnego. Dzięki zainstalowaniu paneli słonecznych miałoby się m.in. "poprawić swoje ekologiczne image".

Przypomnijmy jednak, że zoo w czeskiej stolicy postawiło na solarną energię w momencie, gdy rządowe dopłaty spowodowały boom na tego rodzaju źródła energii, czego efektem będzie wzrost ceny prądu w przyszłym roku. Jeszcze niedawno szacowano, że gospodarstwa domowe w Czechach będą musiały płacić w 2011 r. za energię elektryczną nawet o 18 proc. więcej, niż obecnie, zaś cena prądu dla przedsiębiorstw wzrośnie o 20-25 proc. Jedynie zapowiadana ingerencja rządu ma spowodować, że podwyżka nie będzie wyższa niż 10 proc.