:: "Dziennik Gazeta Prawna": Lawina wyłączeń w energetyce.
W kolejnych latach czeka nas lawina wyłączeń w polskiej energetyce. Pierwsze elektrownie staną już w tym roku, np. w Szczecinie. W ciągu czterech latach wyłączone zostaną bloki o mocy ponad 6 tys. MW. Według ekspertów nie zdążymy z zastępowaniem starych bloków nowymi.
A to może oznaczać przerwy w dostawach prądu.
:: "Dziennik Gazeta Prawna": Łupki obniżą ceny gazu, ale niewiele.
Wydobycie gazu łupkowego sprawiło, że opłaty za ogrzewanie w USA w ciągu czterech lat spadły o połowę. W Polsce taki scenariusz jest mało realny ze względu na znacznie wyższe koszty wydobycia. Według ekspertów koszty te u nas będą maleć wraz ze wzrostem konkurencji. W efekcie spadnie też cena samego gazu, ale raczej nie ma co liczyć na
radykalne obniżki naszych domowych rachunków.
:: "Fakt": Paliwa coraz droższe.
Już wkrótce polscy kierowcy mogą spodziewać się kolejnych podwyżek cen paliw. Unia Europejska zamierza nakazać wszystkim państwom członkowskim podniesienie o 22 eurocenty za litr, czyli prawie złotówkę, cenę oleju napędowego. Dzisiaj będzie nad tym debatował Parlament Europejski.
Taka podwyżka oznaczałaby, że na stacjach diesel kosztowałby już 7 złotych.