Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz należąca do Grupy Lotos firma Lotos Petrobaltic podpisały umowę o wspólnych poszukiwaniach na obszarze koncesji Górowo Iławeckie zlokalizowanej w woj. warmińsko-mazurskim. W jej ramach obie firmy planują wykonanie badań sejsmicznych 2D o łącznej długości 200,4 km wraz z tzw. reprocessingiem danych archiwalnych. Wyniki prac powinny być znane w połowie tego roku. Na ich podstawie spółki podejmą decyzję o ewentualnym przeprowadzeniu kolejnych etapów prac poszukiwawczych na badanym obszarze.

Obie firmy liczą na odkrycie złóż ropy naftowej podobnych do zlokalizowanych na terenie Litwy i obwodu kaliningradzkiego. Grupa Lotos w komunikacie prasowym wyraziła przekonanie, że połączenie doświadczeń PGNiG operującego na 77 koncesjach poszukiwawczych w Polsce z doświadczeniami Lotos Petrobaltic wydobywającego ropę na Morzu Bałtyckim daje duże nadzieje na odkrycie znaczących złóż.

Właścicielem koncesji Górowo Iławeckie jest PGNiG. Obecnie podpisana umowa oznacza kontynuację współpracy obu koncernów na tym obszarze. Wcześniejsze porozumienie zawarto prawie dwa lata temu.