Abdullah Al-Badri sekretarz generalny OPEC stwierdził dziś przed rozmowami z rosyjskim ministrem, że organizacja oczekuje stabilizacji cen ropy w przyszłym roku i że stabilizacja utrzyma się przez długi czas, podała agencja Prime.

- Wszyscy straciliśmy na braku stabilności na rynku oraz wahaniach cenowych, które miały miejsce w ostatnich kwartałach. Bieżąca sytuacja to wyzwanie dla wszystkich producentów ropy. Na dzisiejszym spotkaniu będziemy o tym rozmawiać - dodał sekretarz OPEC.

Nowak dodał, że rynek ropy pozostaje pod wpływem czynników politycznych. Jako przykład podał porozumienie między Iranem a G6 skutkiem którego ma być zdjęcie sankcji, co nie pozostanie bez wpływu na rynek ropy.

Według prognozy Morgan Stanley z ubiegłego tygodnia spadek cen ropy i zmniejszenie inwestycji w wydobycie nie spowodowało na razie spadku podaży surowca na rynku. Przeciwnie - za ostatnie pół roku kraje OPEC zwiększyły pompowanie o 1,5 mln bd. Stąd wniosek o największym od 30 lat spadku cen na ten surowiec. Jeżeli Iran zrealizuje swoje zapowiedzi podwojenia wydobycia, to sytuacja może się jeszcze skomplikować. Rosja przez lata nie słuchała apeli OPEC o zmniejszenie wydobycia dla utrzymania poziomu cen.