Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak potwierdził dziś, że spotkał się w weekend w Huston podczas konferencji CERAWeek, z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Mirosem Szefczowiczem.

- Rozmawialiśmy o naszym dialogu energetycznym i możliwościach jego wznowienia. O mijającej zimie, tranzycie (przez Ukrainę -red) i dostawach dla naszych europejskich klientów; omówiliśmy sytuację z gazociągiem OPAL oraz prac związanych z porozumienie o systemach energetycznych (BRELL - to system obejmujący Rosję Białoruś i republiki nadbałtyckie, które chcą go opuścić po powstaniu mostów energetycznych z Polską i Skandynawią -red). Omówiliśmy też rozbudowę Nord Stream i Tureckiego Potoku- wylicza za Nowakiem agencja Prime.

Rosjanin podkreślił, że KE i Rosja mają w sprawie OPAL wspólne stanowisko, a wszystkie decyzje już zostały w tej sprawie podjęte i że są zgodne z prawem.

- Przede wszystkim te decyzje są zgodne z interesami odbiorców europejskich - podkreślił Nowak.

Na dziś Bruksela musi się ze swoich decyzji w sprawie OPAL wytłumaczyć przed sądem. Zwiększenie pełnego dostępu Gazpromu do OPAL - lądowego przedłużenia Nord Stream , na które zgodziła się Bruksela, zastopował pozew PGNiG oraz polskiego rządu do trybunału europejskiego w Luksemburgu. Zdaniem strony polskiej decyzji KE narusza energetyczne prawo Unii i zagraża bezpieczeństwu członków Wspólnoty z Europy Środkowo-Wschodniej. Sąd zawiesił pełen dostęp Gazpromu do OPAL, do czasu przedstawienia przez strony dodatkowych wyjaśnień.