Mateusz Berger będzie nadzorował operatorów systemów przesyłowych gazu, ropy i energii elektrycznej: Gaz – System, PERN, Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe, która będzie odpowiedzialna za budowę atomu w Polce.

Berger pełnił wcześniej funkcję dyrektora departamentu jednostek nadzorowanych i podległych w Ministerstwie Rozwoju oraz Dyrektora Departamentu Skarbu Państwa w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Uczestniczył w pracach związanych z utworzeniem Polskiej Grupy Lotniczej. Przez ponad 5 lat był członkiem a następnie przewodniczącym Rady Nadzorczej PLL LOT.

Od maja 2017 roku do grudnia 2019 był członkiem rady nadzorczej Agencji Rozwoju Przemysłu, a od grudnia 2019 r. członkiem Zarządu ARP S.A. Nadzorował projekty inwestycyjne i restrukturyzacyjne. Był zaangażowany w projekty z zakresu morskiej energetyki wiatrowej, w szczególności w zapewnienie udziału polskich firm w budowę tego segmentu energetyki.

Piotr Naimski od listopada 2015 roku był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnikiem rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. Był zwolennikiem energetyki jądrowej. Naimski w środę wieczorem poinformował o odwołaniu go ze stanowiska.

- Stanowisko pana ministra Naimskiego zostało uzupełnione przez pana Mateusza Bergera, więc jest już powołany pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, natomiast zmiany dotyczące kwestii sektora energetycznego, jeżeli będą korygowane, one wymagają też zmian ustawowych - poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.

Czytaj więcej

Dymisja Naimskiego to nie koniec zmian w polskiej energetyce