PKN Orlen poprawił wyniki

Bloomberg

W ostatnich miesiącach koncern osiągnął lepsze zyski niż oczekiwał ogół analityków. Szczególnie dobre są one na działalności związanej z detaliczną sprzedażą paliw i w segmencie rafineryjno-petrochemicznym.

W II kwartale grupa PKN Orlen zanotowała 2,73 mld zł zysku EBITDA LIFO. W efekcie kluczowy dla płockiego koncernu wskaźnik był o 28,4 proc. lepszy od osiągniętego w tym samym czasie 2018 r. Ponadto firma wypracowała 29,23 mld zł przychodów i ponad 1,6 mld zł czystego zarobku. Rok do roku przychody zwyżkowały o 9,5 proc., a zysk netto spadł o 9,7 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Orlen złożył do KE formalny wniosek o przejęcie Lotosu

Spółka przekonuje, że dobre wyniki osiągnęła pomimo trudnego otoczenia makroekonomicznego związanego głównie ze spadkiem dyferencjału Brent/Ural (różnica w cenie między ropą wydobywaną spod dna Morza Północnego i rosyjską) o 1,7 USD na baryłce. O osiągniętych wynikach zdecydowały dobre wyniki wypracowane w segmencie rafineryjno-petrochemicznym i detalicznym. W segmencie wydobycia zyski utrzymały się na poziomie roku ubiegłego.

Pomimo czasowego wstrzymania dostaw ropy rurociągiem Przyjaźń, koncern przerobił w II kwartale 8,3 mln ton surowca. Dzięki temu wykazał wzrost wykorzystania mocy produkcyjnych o 9 punktów procentowych w ujęciu rok do roku.

– Kolejny kwartał, w którym PKN Orlen wypracował bardzo dobre wyniki finansowe, pokazuje, że jesteśmy dobrze przygotowani do działania w trudniejszym otoczeniu makroekonomicznym. Co szczególnie istotne, pomimo przerwy w dostawach rosyjskiej ropy, nasze zakłady działały bez zakłóceń – mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

CZYTAJ TAKŻE: Orlen i Lotos dostaną rekompensaty za brudną ropę

Dodaje, że firmie udało się poprawić wykorzystanie mocy produkcyjnych, po raz kolejny zwiększyć wolumeny sprzedaży, a także udziały sieci detalicznej we wszystkich rynkach, na których funkcjonuje.

– Było to możliwe m.in. dzięki realizowanej przez nas konsekwentnie polityce dywersyfikacji kierunków dostaw ropy, która pozwala nam na elastyczne reagowanie na wyzwania rynkowe, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo surowcowe koncernu oraz państwa – twierdzi Obajtek.

Opublikowane dziś przed sesją wyniki finansowe PKN Orlen są lepsze od oczekiwanych przez ogół analityków. W efekcie na GPW można oczekiwać zwiększonego popytu na walory spółki.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Sztuczne słońce do produkcji paliwa

Niemieccy naukowcy prowadzą eksperymenty nad sztucznym słońcem, które może generować temperatury nawet do 3,5 ...

Strachy na Lachy

Po raz kolejny Gazprom straszy swoich klientów z Zachodniej Europy nieodpowiedzialną Polską. To sprawdzona ...

Energia z wiatru zagrożona w Polsce

Pośpieszne przyjęcie nowej ustawy o farmach wiatrowych może kosztować Polskę utratę zaufania inwestorów zagranicznych ...

PGNiG zwiększy zagraniczne inwestycje

Koncern chce przejmować i zagospodarowywać złoża ropy i gazu głównie w Norwegii i Pakistanie. ...

Pływająca elektrownia atomowa wyrusza w drogę na Czukotkę

Szykuje się niezwykły konwój wodami Arktyki. Pierwszy na świecie pływający atomowy blok energetyczny jest ...

PGE przejdzie na dietę, ale najpierw ustala warunki

Związki największej spółki PGE negocjują ramowe porozumienia pracownicze do 2027 r. Obecne gwarancje wygasają ...