W poniedziałek, 24 czerwca, doszło do poważnego wybuchu w zakładach azotowych w Puławach w województwie lubelskim. O zdarzeniu jako pierwsze poinformowało RMF FM. Jak podało radio, eksplozja miała nastąpić wieczorem przed godz. 20.00 na instalacji przygotowania gazu w Zakładzie Amoniaku Grupy Azoty Puławy.

Eksplozja w Zakładach Azotowych „Puławy”. Są poszkodowani

Jak poinformowała lubelska straż pożarna, w wyniku eksplozji obrażenia odniosły dwie osoby, które zostały już przetransportowane do szpitali. Na miejscu pojawił się śmigłowiec ratunkowy. Strażacy zabezpieczają teren zakładu, w tym lądowisko. Jedna ranna osoba została przemieszczona śmigłowcem LPR do szpitala w Łęcznej, druga karetką do placówki w Puławach.

Czytaj więcej

Rozliczenia w Azotach. Byłe zarządy bez szans na absolutorium

Do wybuchu miało dojść na linii produkcyjnej amoniaku Grupy Azoty Puławy. Ze wstępnych oględzin wynika, że aparaty na instalacji nie uległy uszkodzeniu. Trwa wyjaśnianie przyczyn wypadku.

Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” od 2013 roku wchodzi w skład Grupy Azoty. Jest największym polskim przedsiębiorstwem w branży wielkiej syntezy chemicznej i jednym z czołowych producentów melaminy na świecie. W I kwartale 2024 roku Grupa Azoty zanotowała przychody ze sprzedaży w wysokości 3 399 mln zł i wynik EBITDA na poziomie minus 50 mln zł.