Ukraina zwiększa własne wydobycie gazu i ropy. Łupki czekają na inwestorów

Wzrost produkcji wynika przede wszystkim z efektywnej eksploatacji oraz skrócenia czasu przestoju urządzeń istniejących złóż na zachodzie Ukrainy.

Publikacja: 22.02.2022 11:52

Ukraina zwiększa własne wydobycie gazu i ropy. Łupki czekają na inwestorów

Foto: Adobe Stock

Według danych operacyjnych w styczniu 2022 r. firma Ukrnafta zwiększyła wydobycie gazu ziemnego do 94,5 mln m3, czyli odpowiednio o 3,6 proc. i 0,7 proc. więcej w porównaniu ze styczniem i grudniem 2021 r. - poinformowała spółka na swojej stronie internetowej.

W styczniu Ukrnafta wydobyła też 130,5 tys. ton ropy i kondensatu, przekraczając wskaźnik ze stycznia ubiegłego roku o 5,6 proc. i wskaźnik z grudnia 2021 r. o 2,6 proc.

Wzrosła również średnia dzienna produkcja węglowodorów. W styczniu spółka produkowała 4,21 tys. ton ropy i kondensatu oraz 3,05 mln m3 gazu dziennie. Dziesięcioprocentowy wzrost do 10,87 tys. ton zanotowano też w produkcji LNG w zakładach spółki w styczniu.

Wzrost produkcji wynika przede wszystkim z efektywnej eksploatacji istniejącego parku wiertniczego oraz skrócenia czasu przestojów urządzeń. Pozytywny efekt przyniosło również oddanie do eksploatacji szybu naftowego nr 103 na polu Wierchnemasłowskoje w obwodzie lwowskim.

Czytaj więcej

Donbas kosztem dobrobytu Rosjan. Wydatki dawno zaplanowane

Ukrnafta stara się zwiększyć wydobycie węglowodorów, w szczególności gazu ziemnego. Jest to ważne zarówno z punktu widzenia zaopatrzenia krajowego rynku w gaz ziemny w okresie dużego zapotrzebowania sezonowego, jak i wzmocnienia niezależności energetycznej kraju w długoletniej perspektywie.

Roczne zapotrzebowanie Ukrainy na gaz wynosi blisko 30 mld m3 (2020 r - 29,3 mld m3 - raport BP). Wydobycie własne to ok. 6 mld m3 rocznie. W 2020 r. Ukraina importowała 14,7 mld m3 gazu. Wszystko spoza Rosji.

Kraj posiada największe w Europie zasoby gazu łupkowego, ale produkcja się nie odbywa, ze względu na wycofanie się z inwestowania firm zachodnich (Chevronu w 2014 r.).

Surowce i Paliwa
Posłanka KO: prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zarobków w Orlenie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Surowce i Paliwa
Kim jest Ireneusz Fąfara, nowy prezes Orlenu?
Surowce i Paliwa
Orlen ma nowego prezesa. Zmiany w zarządzie grupy
Surowce i Paliwa
Prezes Azotów: Ostatnie lata osłabiły grupę we wszystkich wymiarach
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Surowce i Paliwa
Pułapka doskonałego węgla. Tu najtrudniej będzie się rozstać z kopalinami