„Węgry i Rosja uzgodniły nowy długoterminowy kontrakt na dostawy gazu” – powiedział minister spraw zagranicznych Węgier Peter Siyjarto po spotkaniu z szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem – informuje agencja Bloomberg. ​​Węgry będą kupować rocznie 4,5 mld m sześc. gazu z Rosji, z czego 3,5 mld z odnogi gazociągu Turecki Potok przez Serbię i 1 mld m 3 z Austrii. Umowa zostanie podpisana pod koniec września, a dostawy z nowego kontraktu rozpoczną się 1 października 2020 r.

Kontrakt choć podpisany będzie na 15 lat, to zawiera zapis umożliwiający zmianę warunków za 10 lat, poinformował szef węgierskiego MSZ.

Gazprom potwierdził, że Aleksiej Miller i Peter Siyjarto rozmawiali na spotkaniu roboczym o dostawach gazu na Węgry. „Strony omówiły kluczowe kwestie i perspektywy współpracy w sektorze gazowym, w tym dostawy gazu na Węgry” – podał rosyjski koncern w oświadczeniu.

Nie wiadomo czy w umowie jest warunek „bierz lub płać” zmuszający klientów do zakupu 70-80 proc. kwoty rocznej zapisanej w kontrakcie. Nie wiadomo też, ile procent ceny gazu, która zapłacą Węgrzy, stanowić będzie cena powiązana z rynkiem spotowym Unii.