MOL Group podniósł prognozę

Koncern, mimo że w III kwartale zanotował niewielki spadek przychodów i zysków, zdecydował się zwiększyć całoroczne szacunki dotyczące podstawowego dla grupy wskaźnika.

Publikacja: 03.11.2019 12:53

MOL Group podniósł prognozę

Foto: Gas station /Bloomberg

W III kwartale podstawowy wskaźnik dla węgierskiego koncernu MOL Group, czyli wynik CCS EBITDA, wyniósł 689 mln USD, co w ujęciu rok do roku, oznaczało spadek o niespełna 3 proc. Firma zanotowała również prawie 9-proc. zniżkę przychodów ze sprzedaży i około 37-proc. spadek czystego zarobku. W efekcie w okresie lipiec-wrzesień wyniosły one odpowiednio 4,74 mld USD i 204 mln USD.

Szczególnie dotkliwie MOL Group odczuł spadki zysków w segmencie poszukiwań i wydobycia ropy i gazu. Tak jak w przypadku polskich spółek działających w tym segmencie rynku, pogorzenie kondycji jest tłumaczone zniżką kursu ropy i mocną przeceną gazu ziemnego. Koncern informuje też, że w III kwartale zanotował spadek średniej dziennej produkcji węglowodorów do 107,5 tys. boe (baryłki ekwiwalentu ropy). Mimo to wydobycie liczone od początku roku jest na poziomie 112 tys. boe, a więc powyżej celu zakładanego na cały rok.

""

A customer refuels a motorcycle /Bloomberg

energia.rp.pl

O kilka procent wzrosły zyski firmy w segmencie rafineryjno-petrochemicznym. To efekt poprawy marż i popytu na paliwa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Przy okazji spółka poinformowała, że zgodnie z planem przebiegają prace przy realizacji największej inwestycji organicznej koncernu, czyli budowie zakładu produkcji polioli. – Utrzymujemy dodatnie przepływy finansowe, pomimo podwojenia nakładów inwestycyjnych na dynamicznie rozwijane projekty transformacyjne. Realizacja naszej flagowej inwestycji – projektu Poliole – przyspieszyła w trzecim kwartale, a prace postępują zgodnie z harmonogramem i osiągnęły już stan około 35 proc. – mówi cytowany w komunikacie prasowym Zsolt Hernádi, prezes MOL Group.

Koncern zanotował rekordowy zysk kwartalny w segmencie usług konsumenckich. Było to możliwe m.in. dzięki poprawie marż na sprzedaży paliw, jak i oferty pozapaliwowej. Do tego doszedł wcześniej wspomniany wzrost popytu na paliwa. Firma konsekwentnie rozwija na stacjach swoje punkty sprzedaży produktów gastronomicznych Fresh Corner. Spółka wzrost zysków zanotowała też w najmniej zyskownym obszarze, czyli handlu gazem ziemnym.

Zarząd koncernu uważa, że po dziewięciu miesiącach tego roku wyniki grupy są bardzo dobre. Z tego też powodu zdecydował się podnieść całoroczną prognozę wyniku CCS EBITDA z 2,3 mld USD do 2,4 mld USD.

Surowce i Paliwa
Nowy zarząd Orlenu rodzi się w bólach
Surowce i Paliwa
Wymiana władz w firmach grupy Azoty nabiera tempa
Surowce i Paliwa
Posłanka KO: prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zarobków w Orlenie
Surowce i Paliwa
Kim jest Ireneusz Fąfara, nowy prezes Orlenu?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Surowce i Paliwa
Orlen ma nowego prezesa. Zmiany w zarządzie grupy