Do Caracas przycumował pierwszy tankowiec z ropą z Iranu. Ma ich przypłynąć pięć. „Pierwszy tankowiec przybył. Dziękujemy siłom zbrojnych za towarzyszenie (statkowi-red). Niech żyje przyjaźń między Iranem a Wenezuelą” – pisze na portalu społecznościowym ambasada Iranu w Caracas. Wcześniej Wall Street Journal, informował, że administracja Donalda Trumpa analizuje możliwość wprowadzenia sankcji wobec Iranu, tak by zablokować eksport irańskiej ropy do Wenezueli.

""

Demonstrators wave Venezuelan flags while listening to Juan Guaido, president of the National Assembly, not pictured, during a pro-opposition rally in Caracas, Venezuela, /Bloomberg

energia.rp.pl


Po tym jak w drogę wyruszyło pięć tankowców z irańską ropą, Biały Dom chce objąć sankcjami ekipy tankowców albo przejąć statki, kiedy zawiną na tankowanie do portów trzecich. Ze swojej strony Iran zapowiedział , że Ameryka będzie miała „problemy”, jeżeli przejmie płynące do Caracas tankowce.
Wenezuela ma 17 proc. światowej ropy. Jednak wydobywa jej obecnie najmniej w historii (ok. 700 tys baryłek na dobę). Dwanaście lat temu było to 3,22 miliona baryłek na dobę. Dramatyczny kryzys, do którego doprowadził nieudolny i skorumpowany reżim nieuznawanego przez większość świata prezydenta Nicolasa Maduro, spowodował też wycofanie się z ogarniętego chaosem kraju większości zagranicznych inwestorów, pracujących na złożach ropy.

""

Igor Sechin, chief executive officer of Rosneft PJSC, shakes hands with Nicolas Maduro, president of Venezuela, after signing natural gas deals with Petroleos de Venezuela SA (PDVSA) in Caracas, Venezuela, on Thursday, July 28, 2016. The agreements included a deal for Rosneft to participate in the Mariscal Sucre natural gas project. Photographer: Carlos Becerra/Bloomberg

energia.rp.pl

Pozostali tylko Rosjanie – Rosneft i spółki Gazpromu. Jednak ropę dostarcza Iran, który podobnie jak Wenezuela jest objęty amerykańskimi sankcjami. Nie wiadomo, ile ropy dostarczą Irańczycy do Wenezueli i czym za to reżim zapłaci. Jedyne co jeszcze mają władze, to złoto, które w ostatnim czasie szybko spieniężają.