Prezes koncernu Igor Sieczin powiedział niemieckim mediom, że Rosneft zainwestuje w ciągu najbliższych pięciu lat 600 mln euro w Niemczech. Firma chce zmodernizować zakład  Raffinerie PCK w Schwedt, podnosząc bezpieczeństwo i standardy ochrony środowiska.

Rosneft Deutschland GmbH chce też wejść na rynek stacji benzynowych. Prezes rosyjskiego koncernu powiedział, że jest to „jedna z opcji” i przypomniał, że Rosneft juz dostarcza paliwo do sieci francuskich stacji Total. Niemiecka prasa twierdzi, że Rosjanie są zainteresowani w przejęciu części francuskiej sieci.

Rosneftjest tez właścicielem 54 proc. udziałów w zakładzie Raffinerie PCK w Schwedt a także jednej czwartej udziałów w Bayernoil, a także współwłaścicielem rafinerii Miro w Karlsruhe.

Także w innych europejskich krajach mają wzrosnąć inwestycje Rosneftu. We Włoszech rosyjski koncern ma mocniej współpracować z koncernem Eni. Według prezydenta Władimira Putina 43 proc. gazu we Włoszech pochodzi z Rosji, a rosyjskie i włoskie władze zapowiadają dalsze pogłębienie współpracy w dziedzinie energetyki i surowców.