Shell sprzedał firmie Tourmaline Oil Corp działki z ropą i gazem w pólnocno-zachodniej Kanadzie, za 1,037 mld dol., głosi komunikat koncernu. Powierzchnia sprzedanych działek to ponad 83 tys hektarów. Koncern dostanie 758 mln dol. w gotówce oraz 279 mln dol. w akcjach Tourmaline. Transakcja ma zostać sfinalizowana do końca roku; strony czekają tylko na zgodę kanadyjskich organów nadzorczych.

Leżące w Brytyjskiej Kolumbii i Albercie działki umożliwiają dobowe wydobycie gazu i płynnych węglowodorów na poziomie 24,85 tys. baryłek ekwiwalentu naftowego.

„Shell zachowuje ważne miejsce na rynku wydobycia z pokładów łupkowych w Kanadzie. Aktywnie pracujemy na naszych działkach ulokowanych w basenach Monteney i Duvernay – zapewnił Andy Brown, dyrektor Shell ds poszukiwań geologicznych.

Koncern ma dużo aktywów łupkowych w Północnej Ameryce i Argentynie. Produkuje z nich ok. 250 tys. baryłek ekwiwalentu naftowego na dobę. W Kanadzie firma jest właścicielem projektów w Albercie i Kolumbii Brytyjskiej. W Stanach Zjednoczonych w formacjach z okresu permu: Marcellus / Utica) i Haynesville; w Argentynie – działa koło Vaca Muerte.