Shell poinformował o zakończeniu transakcji sprzedaży brytyjskiej firmie Chrysoar złóż gazu i ropy na Morzu Północnym, na które Shell miał licencję. W połowie roku na transakcję zgodziła się Komisja Europejska.

Cena transakcji to 3,8 mld dol.. Shell zainkasował od ręki 3 mld dol., pozostałe 600 mln dol. otrzyma w latach 2018-2021 z uwzględnieniem cen ropy w tym okresie. Może też liczyć na dodatkowe 180 mld dol., jeżeli Brytyjczycy odkryją na kupionych terenach nowe zasoby ropy czy gazu. Chrysoar przejmuje 253 pracowników Shella dotąd pracujących na platformach na Morzu Północnym.

Kupione aktywa to udziały Shella w złożach Buzzard, Beryl, Bressay, Elgin-Franklin, J-Area, Greater Armada, Everest, Lomond ? Erskine, a także 10 proc. w Schiehallion.

Shell wydobywa surowce w ponad 40 państwach. Od ubiegłego roku wyprzedał wiele aktywów. W październiku 2016 r europejski koncern sprzedał firmie Tourmaline Oil Corp działki złów łupkowych z ropą i gazem w północno-zachodniej Kanadzie, za 1,037 mld dol.. Powierzchnia sprzedanych działek to ponad 83 tys. hektarów.

W lutym 2016 r nastąpiła fuzja Shell z brytyjskim BG Group plc.